Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Na południowym stoku Sieradowskiej Góry, skąd roztacza się rozległy widok na pasmo Łysogór, położone są obiekty mówiące o przeszłości regionu. Jeden to płyta z fragmentem  tekstu z Dzienników Stefana Żeromskiego, chwalącym okoliczny krajobraz. Drugi to krzyż z tablicą upamiętniającą miejsce obozu Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” od października do grudnia 1944 r.

Od niedawna właścicielami działki, gdzie znajdują się te pamiątki, są Państwo Agnieszka i Michał Kowalczykowie z Kielc, miłośnicy ziemi świętokrzyskiej.

Warto przypomnieć, że niegdyś znajdowały się tu wiaty, przystosowane dla turystów. Teren został zagospodarowany z inicjatywy społecznika i regionalisty Antoniego Wacińskiego. Również on jako Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna był fundatorem pamiątkowej płyty  upamiętniającej pobyt Stefana Żeromskiego w Sieradowicach. Obecnie po wiatach nie pozostał ślad. Tym bardziej należy docenić inicjatywę Państwa Kowalczyków zadbania o to miejsce.

Podczas spotkania z Panią prof. Urszulą Oettingen Przewodniczącą Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn ustalono wstępny zakres prac koniecznych do urządzenia terenu. Planuje się usunięcie zbędnych zarośli zasłaniających krzyż, w dalszym etapie obsadzenie ozdobną roślinnością i wykonanie tabliczki wskazującej, że tu znajduje się miejsce pamięci narodowej.

Przewiduje się również uporządkowanie terenu przy płycie z tekstem Stefana Żeromskiego, a następnie jej renowację. W tych pracach pomogą Państwu Kowalczykom harcerze z gminy Bodzentyn.

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica śmierci Antoniego Wacińskiego Honorowego Obywatela Bodzentyna. Działania mające na celu przywrócenie tego miejsca do życia na mapie historyczno-turystycznej regionu będą również wyrazem pamięci o tym wielkim człowieku, nauczycielu i patriocie zasłużonym dla życia społeczno-kulturalnego Bodzentyna i jego okolic.

/Urszula Oettingen

 Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech