Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Od 2011 roku na mocy ustawy   obchodzony jest 1 marca.

W Gminie Bodzentyn uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w niedzielę, 26 lutego 2017 r.  od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy w kościele parafialnym w Bodzentynie, a następnie kontynuowane były w Szkole Podstawowej w Leśnej.

Obchody w szkole rozpoczęły się od prelekcji dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen poświęconej Danucie Siedzikównie ps. „Inka”. Następną prelekcję wygłosił przedstawiciel Związku Strzeleckiego „Strzelec” st. insp. Daniel Woś, który w przygotowanej prezentacji przedstawił efekty poszukiwań grobów Żołnierzy Wyklętych na Kieleczcyźnie.

W tak ważnym dniu nie zabrakło również programu artystycznego przygotowanego przez nauczycieli Piotra Kity, Barbary Czernikiewicz i Marii Paluch, a zaprezentowanego przez uczniów klas piątych i szóstych.

Po Akademii przyszedł czas na pieśni patriotyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnienie” oraz gościnnie występującej drużyny harcerskiej z Bodzentyna. Obchody w tym dniu zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

W uroczystościach wzięli udział Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, radni, sołtysi, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia, serdecznie dziękujemy.

To jednak nie koniec uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Już w środę, 1 marca, delegacja Miasta i Gminy Bodzentyn weźmie udział w wojewódzkich uroczystościach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych, a w piątek tj. 3 marca w Bodzentynie o godz. 9:00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki, odbędzie się wykład pracownika Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach Marka Jończyka. 

Dodatkowo warto wspomnieć, iż obchodom towarzyszy wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Gdańsku pt. "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci, Danuta Siedzikówna "Inka" 1928-1946".

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech