Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W celu kultywowania  tradycji oraz popularyzacji języka gwarowego w Szkole Podstawowej w Świętej Katarzynie odbyło się Pierwsze Dyktando Gwarowe. Licznie przybyli uczestnicy mieli przed sobą nie lada trudne wyzwanie, z którym jak się później okazało każdy poradził sobie świetnie!

    W pierwszej części rywalizacji o tytuł " Mistrza Gwarowego" uczestnicy musieli wykazać się znajomością gwary świętokrzyskiej pisząc tekst "Kukoj kukułecko"  autorstwa znanej poetki z Wilkowa Katarzyny Zaborowskiej, podyktowany przez Panią  Agnieszkę Barcikowską. Następna część polegała natomiast na zapisaniu oraz przetłumaczeniu słów oraz całych zdań na język literacki.

     Jury po długich naradach i sprawdzeniu prac stwierdziło jednogłośnie, iż wszyscy uczestnicy wypadli świetnie, a liczba błędów wahała się od 4 do 7. Najlepsza okazała się Pani Beata Kołomańska, która zajęła pierwsze miejsce. Na szczególne uznanie zasługują również najmłodsze uczestniczki dyktanda Natalia Januchta oraz Daria Kózka - uczennice gimnazjum, które pomimo młodego wieku świetnie znają zwroty pochodzące z gwary.

    Dyktando zorganizowane zostało przez:  Stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica Sabat” oraz Miejsko Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie. Patronat honorowy objął natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn - Dariusz Skiba.

     Wszystkim uczestnikom  pierwszej edycji serdecznie dziękujemy za kultywowanie języka gwarowego i udział w dyktandzie. Gratulujemy  sukcesu i zapraszamy za rok na kolejną edycję.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech