Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Na spotkaniu autorskim z Krzysztofem Nawrotem, które odbyło się 8 października, 2016 r. w sali Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie padł pomysł, by naszej bodzentyńskiej bibliotece nadać imię Adeli Nawrot - mamy naszego literata.

W związku z tym, kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie - Marta Janicka, zwróciła się z prośbą do Rady Miejskiej o nadanie bibliotece w Bodzentynie imienia Adeli Nawrot

Na sesji Rady Miejskiej, Radni poprzez aklamację podjęli uchwałę w tej sprawie. W treści uchwały można przeczytać: „Nadaje się Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Bodzentynie imię Adeli Nawrot, pierwszej społecznie pracującej bibliotekarki, wychowawczyni młodzieży, zasłużonej w działalności na rzecz społeczności Bodzentyna.”

Kim była Adela Nawrot?

Niektórzy mieszkańcy jeszcze pamiętają pierwszą społecznie pracującą bibliotekarkę naszej biblioteki, której ta praca dawała satysfakcję. Pani Adela zachęcała dzieci do czytania, zabiegała o pozyskiwanie nowych książek do księgozbioru biblioteki, organizowała przedstawienia, a wspólnie z dziećmi czytała utwory Konopnickiej, Makuszyńskiego, Andersena – autorów którzy ukazywali uniwersalne wartości i pozytywnych, godnych naśladowania bohaterów.

W czasach komunistycznych, kiedy władze nakazały wycofanie bardzo wielu książek, Adela Nawrot w tajemnicy ocaliła wiele z nich, przewożąc je w wózku dziecięcym pod osłoną nocy do swojego mieszkania. Dzięki tej niebezpiecznej akcji, dzieci mogły dalej korzystać z bodzentyńskiej biblioteki, która stała się tajną. Na tym jej działalność się nie kończyła.

Będąc nauczycielką w bodzentyńskiej szkole powszechnej uczyła języka polskiego i historii. Jako, że w czasach okupacji wielu przedmiotów nie można było nauczać, Adela Nawrot w tajemnicy prowadziła edukację polskich i żydowskich dzieci, narażając się na karę śmierci.

Pani Adela Nawrot była wybitną nauczycielką, bibliotekarką i działaczką kulturalno-oświatową, cieszącą się wysokim autorytetem i szacunkiem nie tylko wśród starszej części społeczeństwa, ale także wśród dzieci i młodzieży. Za swoją pracę dydaktyczną i oświatową oraz działalność społeczną była wielokrotnie wyróżniania i nagradzana. Dlatego też w pełni zasługuje na upamiętnienie i na miano postaci godnej naśladowania w bodzentyńskim środowisku.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech