Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W niedzielę, 4 grudnia 2016 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, odbyły się jednocześnie dwa przeglądy artystyczne, w których brali udział artyści ludowi z naszej gminy.

Na VI Regionalnym Przeglądzie Gadek „Toto nase ludowe godanie” naszą gminę reprezentowały: p. Helena Jędrzejczyk i p. Barbara Latała z zespołu ,,Dąbowa”, które mistrzowsko wykonały swoje monologi. Tym razem drugie miejsce za prezentację pt.” Diabły na wojciechowskim moście”,,wygodała se” Barbara Latała. Należy to uznać za wielki sukces, gdyż był to debiut p. Barbary, a poziom konkurencji był bardzo wysoki. Naszym wykonawczyniom wsparcia duchowego udzielały nie tylko członkinie zespołu ,,Dąbrowa”, ale także cała publiczność.

Natomiast podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich wystąpił zespół „Świętokrzyskie Jodły” z obrzędem „Zmówiny Świętokrzyskie”. „Świętokrzyskie Jodły” to trzy pokolenia wykonawców. Najmłodsza chodzi do przedszkola, a najstarsza dawno ma to za sobą. Prezentacja naszego zespołu spotkała się z dużym aplauzem widowni, a Rada Artystyczna doceniła walory artystyczne przyznając 3 miejsce w konkursie. Należy nadmienić, że poziom artystyczny był bardzo wyrównany i w obu konkursach nie przyznano nagrody głównej. Kreacja kierownika zespołu - Lucyny Lipczyńskiej została nagrodzona specjalnym wyróżnieniem przyznanym przez Radę Artystyczną, która doceniła kunszt artystyczny oraz wkład pracy nad scenariuszem widowiska. P. Lucyna jak i cały zespół obiecali, że będą  pracować nad kolejnymi obrzędami, aby ocalić od zapomnienia zwyczaje naszych przodków.

Prezentacje konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie:

prof. Stanisław Cygan – językoznawca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
Janina Skotnicka – etnograf, kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach,
Agnieszka Włodarczyk-Mazurek – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz
Michał Stachurski – muzyk, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Jesteśmy przekonani, że nasza gwara i obrzędy ludowe nie odejdą szybko w zapomnienie, jeśli mamy tak wspaniałych wykonawców na terenie naszej gminy.

Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Kielcach.

/DS

/fot. MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech