Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W listopadzie 2016 r. mija 13. rocznica nadania Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. To również rok 1050-lecia Chrztu Polski i wizyty Papieża Franciszka na polskiej ziemi.

W 2003 r., w tym ważnym dla naszej społeczności wydarzeniu, uczestniczyli: biskup kielecki Marian Florczyk, ksiądz proboszcz dr Leszek Sikorski i jego poprzednik ks. Jan Pałys, okoliczni mieszkańcy. Obecni byli przedstawiciele lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych.

Wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa złożył Świętokrzyski Komitet Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Bodzentynie.

Bodzentyn jest siedzibą parafii należącej do Diecezji Kieleckiej i Metropolii Krakowskiej. Założony został przez biskupa krakowskiego Jana Bodzantę i otoczony opieką kolejnych biskupów krakowskich, którzy wybudowali tu swoją rezydencję i ogrodzili miasto murami. Dbali o jego rozwój gospodarczy i kulturalny zwłaszcza w XV, XVI i XVII wieku.

W 1974 r. zaproszono kardynała biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę do Bodzentyna na uroczystości związane z peregrynacją kopii obrazu Jasnogórskiej Pani. Tu w Bodzentynie Jan Paweł II odprawił mszę świętą i wygłosił homilię. W ten sposób jego pobyt na ziemi bodzentyńskiej stał się ważnym aktem sakralnym, ale też nawiązaniem do dziejów miasta, którego właścicielami do 1789 r. byli biskupi krakowscy.

Pragnąc podkreślić wielki autorytet duchowy i moralny Jana Pawła II oraz historyczny związek miasta z krakowską kościelną stolicą Rada Miejska w Bodzentynie w 2003 r. nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn.

W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn na I piętrze została umieszczona tablica z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II i napisem: „Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie… są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża…tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą” (Papież Jan Paweł II)

Jego Świętobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II Największy Autorytet Moralny Przewodnik Duchowy Świata w 25 rocznicę pontyfikatu otrzymuje tytuł Honorowy Obywatel Miasta Bodzentyna. Nadany uchwałą Rady Miejskiej w dniu 25 czerwca 2003 r. Bodzentyn 23 listopada 2003 r.”

Przed nami wielka kolejna uroczystość 11 grudnia 2016 r., w czasie której zostanie ogłoszony dekret Stolicy Apostolskiej, na mocy którego Święty Papież Jan Paweł II zostanie ogłoszony Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn.

                                                                                                 

Marian Rembelski
Przewodniczący Świętokrzyskiego Komitetu
Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Bodzentynie 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech