Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Dnia 2 kwietnia 2023 r. w całej Polsce odbywały się marsze, wydarzenia poświęcone pamięci Świętego Jana Pawła II i 18. rocznicy Jego śmierci. Również tego dnia z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat” na czele z Januszem Maciejskim i radnego powiatu kieleckiego Wojciecha Kózki upamiętniono postać Papieża poprzez wejście na Łysicę w Górach Świętokrzyskich.

Przed wyruszeniem na szczyt dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen wygłosiła przy źródełku św. Franciszka, w Świętej Katarzynie, prelekcję na temat: „Związki Świętego Jana Pawła II z regionem świętokrzyskim”. Podkreśliła w niej znaczenie postaci Jana Pawła II jako duchowego przywódcy Kościoła Katolickiego i Polaka, który był wielką podporą politycznych przemian w Polsce i Europie; jako Rodaka, który niósł nadzieję w przełomowych i ciężkich chwilach dla narodu polskiego.

Mówiła o wizytach arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły na ziemi świętokrzyskiej w Suchedniowie, Skarżysku, Radomiu, Starachowicach, Kielcach, Jędrzejowie, Sandomierzu. W 1963 r. w Kielcach Karol Wojtyła wziął udział w pogrzebie biskupa Czesława Kaczmarka. Uczestniczył jako arcybiskup metropolita krakowski w wydarzeniach związanych z peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w latach 70. XX wieku. Podczas IV Pielgrzymki do Polski 3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II odwiedził Kielce i odprawił mszę świętą w Masłowie. Tutaj otrzymał tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego. W nawiązaniu do tej wizyty powstał Świętokrzyski Szlak Papieski.

          

Prof. Urszula Oettingen zwróciła szczególną uwagę na związki Jana Pawła II z Bodzentynem. Dnia 25 maja 1974 r. kardynał Karol Wojtyła przybył do Bodzentyna na uroczystości nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej – w kopii Jej obrazu. Pobyt przyszłego Papieża w Bodzentynie stał się ważnym aktem sakralnym i nawiązaniem do dziejów miasta, którego właścicielami do 1789 r. byli biskupi krakowscy.

W 2003 r., Rada Miejska w Bodzentynie  nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna. W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn odsłonięto tablicę, na której widnieją słowa, które Papież wygłosił w Masłowie: „Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie… są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża…tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą”.

W 2010 r. przy kościele św. Ducha odsłonięto pomnik Ojca Świętego. Na cokole widnieją słowa: „Nie lękajcie się”. To początek przesłania, jakie 16 października 1978 r. skierował do świata nowo wybrany Papież – Jan Paweł II.

W grudnia 2016 r. odbyły się uroczystości, podczas których Święty Jan Paweł II został Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 11 października 2016 r. Na budynku kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę. W bodzentyńskiej świątyni przechowywane są relikwie krwi Jana Pawła II. Znajduje się tu również ołtarz Świętego Jana Pawła II.

                                                          

Po prelekcji zebrani wyruszyli na szczyt. Tam pod krzyżem spowitym mgłą odśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń Papieża.

W świętokrzyskim marszu pamięci oprócz organizatorów udział wzięli: Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego dr Jan Reklewski, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Witold Comber Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego, radna Rady Miejskiej w Bodzentynie Agnieszka Barcikowska, okoliczni mieszkańcy.

W dniu 20 marca 2023 r. Teresa Comber i prof. Urszula Oettingen złożyły pismo do Rady Miejskiej w Bodzentynie z wnioskiem o obronę autorytetu i dziedzictwa Jana Pawła II poprzez podjęcie uroczystej uchwały na sesji Rady Miejskiej w Bodzentynie. Będzie to wyraz szacunku wobec Papieża Polaka, o którym pamięć tak mocno kultywowana jest w Bodzentynie.

                                                                                                          Teresa Comber

Fot. Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech