Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Dokładnie rok temu, 24 lutego niedługo po przemówieniu Władimira Putina, rozpoczął się zmasowany atak na terytorium Ukrainy. Pierwsze rosyjskie pociski spadły na Ukrainie około godziny 5 rano. Obywatele Ukrainy, już od pierwszych godzin od rozpoczęcia się wojny, zaczęli w pośpiechu opuszczać kraj w obawie o swoje życie i zdrowie. Jak pamiętamy na granicach, zwłaszcza tych z Polską tworzyły się gigantyczne kolejki. Pod koniec lutego do gminy Bodzentyn trafili pierwsi uchodźcy, a mieszkańcy otworzyli swoje serca na wschodnich sąsiadów, poprzez przyjęcie ich do swoich domów. W gminie Bodzentyn prowadzono zbiórki żywności oraz darów, które przekazano zarówno dla uchodźców przebywających na terenie naszej gminy, jak i tych, którzy dopiero przekroczyli granicę. Wielu mieszkańców udało się w pierwszych dniach wojny na wschodnią granicę, aby pomóc w przetransportowaniu obywateli Ukrainy, którzy opuszczali swoją ojczyznę w strachu i chaosie, do bezpiecznych miejsc.

Warto nadmienić, że pod koniec marca ubiegłego roku z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiby z Bodzentyna do Przemyśla wyjechała delegacja 20 osób w celu niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy przy Polskiej granicy. Burmistrz osobiście wziął udział w wyjeździe, a jako wolontariusze do inicjatywy przyłączyli się także radni, sołtysi, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy gminy. Głównym celem wyjazdu było niesienie pomocy ukraińskim uchodźcom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy, ale także odciążenie od ciężkiej pracy osób, którzy na co dzień pracują na polskiej-ukraińskiej granicy.

Do chwili obecnej na terenie gminy Bodzentyn przebywa wielu obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w bezpiecznej dla nich Polsce. Niektórzy postanowili nawet zostać tutaj na stałe, ponieważ znaleźli pracę oraz przede wszystkim spokój, który odebrała im Rosja.

,,24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja postanowiła brutalnie zakwestionować porządek i pokój, w którym dotychczas żyliśmy, mimo wielu ciężkich chwil i kryzysów. Był to dla nas wszystkich bardzo ciężki rok, podczas którego musieliśmy nauczyć się żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność i podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Bodzentyn, za wszelką okazaną pomoc obywatelom Ukrainy. Tragedia jaka spotkała naród ukraiński w szczególny sposób dotknęła moją osobę, ponieważ od blisko 27 lat jestem w związku małżeńskim z byłą obywatelką Ukrainy, z którą wychowujemy wspólnie pięcioro naszych dzieci narodowości polsko-ukraińskiej. Jestem przekonany, że wolna i suwerenna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa dla narodu polskiego i całej Europy”. – skomentował Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech