Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Na rozległej łące, spomiędzy  rozbujanych na wietrze traw, „wychylają się” dwa ogromne, ceramiczne naczynia. A kiedy podejdziemy i zajrzymy do nich, znajdziemy krystaliczną wodę pochodzącą z bijących wewnątrz dzbanów źródeł. To niezwykle urokliwe miejsce, od lat jest ulubionym celem spacerów wielu osób. Co roku przyjeżdżają tu turyści, aby odkrywać piękną przyrodę, żywą wodę i życie w rytmie Natury. „Dzbaniska” we wsi Kapkazy podkreślają urodę i charakter małej ojczyzny.

Ceramiczne, metrowe dzbany od kilku lat otulają źródła. Ukrycie nieestetycznych, betonowych cembrowin i wyeksponowanie ciekawego miejsca, było marzeniem artystki-plastyka, Ewy Skowerskiej-Kosmalskiej, mieszkającej we wsi Kapkazy. „Dzbaniska” składają się z dwóch części: zewnętrznego dzbana widocznego doskonale na łące i wewnętrznego, ukrywającego starą, betonową cembrowinę. Niestety, po latach okazało się, że ceramika, rzecz krucha, uległa uszkodzeniom. Dlatego też, autorzy tego unikatowego dzieła, 15 października zorganizowali spotkanie remontowo-edukacyjne. Oprócz pracy przy dzbanach, zaplanowano również spotkanie dla przybyłych przyjaciół oraz gości. Ekipa remontowa składająca się z ochotników z całej okolicy (Kapkazy, Wiącka, Bodzentyn),  naprawiła i zabezpieczyła wewnętrzny dzban stojący w źródle. W późniejszym happeningu wzięły udział również dzieci z Wiącki i Kapkazów, oraz goście przybyli aż z Łodzi i Zakopanego.

 
Organizatorzy wydarzenia, „Szkoła Wrażliwości” w Kapkazach, przygotowali dla wszystkich uczestników warsztaty, zabawę plastyczną oraz muzyczną przy kominku. Wydarzenie miało miejsce w domu zbudowanym z naturalnych surowców: gliny, drewna, słomy. Spontaniczny koncert Alicji Rozborskiej uprzyjemniał pobyt, tak samo jak ziołowe napary przygotowane przez lokalną zielarkę. Uczestnicy happeningu obejrzeli film i zdjęcia z akcji ustawiania dzbanów, „Dzbaniska-Źródliska”. Można było też postrzelać z tradycyjnego łuku.

Warto dodać iż mieszkańcy tych okolic uważają, że to właśnie w Dzbaniskach bije serce Gór Świętokrzyskich i źródła lokalnej tożsamości.

/EŚ

Fot. /Archiwum prywatne

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech