Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Skwer Wolności w Bodzentynie, z pięcioma dębami poświęconymi bohaterom narodowym, założono w 2018 r. dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Późną jesienią bieżącego roku przeprowadzono prace porządkowe i renowacyjne celem trwałego oznaczenia tego miejsca.

Z inicjatywy prof. Urszuli Oettingen przy wsparciu Pani Poseł Agaty Wojtyszek i Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusza Skiby pozyskano środki na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nim i pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn przeprowadzono konieczne prace. Polegały one na odtworzeniu pierwotnego zarysu skweru o wymiarach 20x3 m poprzez wygrodzenie betonowymi krawężnikami, wysypanie żwirem alejki przy krawężnikach, nadsypanie ziemią jego terenu i obsianie trawą.

Na kwaterze w części środkowej ustawiono duży głaz z napisem: „Skwer Wolności 1918-2018”. Przy dębach pamięci w miejscu drewnianych zniszczonych tabliczek umieszczono na niewielkich cokołach nowe tabliczki z nazwami dębów i krótkimi biogramami upamiętnionych: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Jana Piwnika „Ponurego”, Kazimierza Szermentowskiego.

Miejsca pamięci są ważnymi obiektami kulturowej przestrzeni miasta. Trwają cały czas obok nas i przypominają o drodze Polaków do niepodległości. Papież Jan Paweł II powiedział: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć” – Pamiętajmy!

 

Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

01 znak podstawowy kolor biale tlo 1

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech