Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik podczas omawiania z samorządami problemów z dystrybucją węgla powiedział, że ich priorytetem jest to, żeby pierwszy rzut węgla trafił do wszystkich gmin, które są w systemie. Udzielił wyjaśnień na temat opóźnień w dostawie węgla oraz o dostarczaniu znacznie mniejszych ilości opału, niż zamówiły gminy. Warto podkreślić, że niektóre gminy otrzymały nawet poniżej 10 proc. zamówionego węgla.

Poniżej zamieszczamy część artykułu ze strony samorzad.pap.pl dotyczącego ww. sprawy.

„Naszym priorytetem jest to, żeby pierwszy rzut węgla trafił do wszystkich gmin, które są w systemie” – powiedział Pyzik. „Nie mówimy o sukcesie. Trudno mówić o normalnej sytuacji, ale chcemy rozwiązać te problemy najlepiej jak się da” – dodał.

Wyjaśnił też, że trwają działania, by do końca roku węgiel trafił do każdej gminy, która jeszcze nie otrzymała opału, a dopiero potem będzie dostarczana kolejna transza.

Strona samorządowa zaapelowała o zmiany w przepisach, które dopuściłyby prywatnych importerów do systemy sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Zdaniem samorządowców zagwarantowałoby to lepszą dostępność opału.

 „Importerzy prywatni sprowadzają bardzo dobry węgiel w takich samych cenach, jak importerzy państwowi, ale nie są na liście uprawnionych do sprzedaży” – mówił sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik. 

Zdaniem samorządowców konieczne jest rozwiązanie kwestii związanej z jakością i pochodzeniem węgla oraz zmiany przepisów umożliwiające gminom sprzedaż opału w przypadku, gdy mieszkańcy którzy złożyli zamówienie zrezygnują z zakupu.

Samorządowcy podnosili też kwestię wyznaczania odległych o nawet 100 km składów do odbioru węgla w sytuacji, kiedy takie składy znajdują się na terenie danej gminy. Z kolei wiceminister Pyzik zwracał uwagę, że niektóre gminy, nawet gdy mają skład w odległości kilku kilometrów nie uwzględniają tego w kształtowaniu kosztów wyznaczając maksymalną stawkę 2 tys. zł za tonę węgla.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zadeklarował, że jeszcze przed nowym rokiem zostanie zorganizowane robocze spotkanie, na którym zostaną omówione problemy związane z dystrybucją węgla i rozważone propozycje strony samorządowej.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów znajdujących się w wykazie MAP za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Limit na gospodarstwo domowe to 3 tony, które można wykorzystać w dowolnych proporcjach w 2022 i 2023 roku w ramach obecnego sezonu grzewczego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł. 

mr/

Link do artykułu: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/map-wegiel-w-pierwszej-kolejnosci-trafi-do-tych-gmin-ktore-jeszcze-go-nie

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech