Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Dnia 2 grudnia w świetlicy w Wilkowie miało miejsce spotkanie, podczas którego rozmawiano o osobach i wypadkach zapisanych w dziejach tej części Gór Świętokrzyskich. Spotkanie prowadził Radny powiatu kieleckiego Wojciech Kózka inicjator wydarzenia. W świetlicy w Wilkowie przy kawie i domowym cieście spotkali się mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli: Wicestarosta powiatu kieleckiego Tomasz Pleban, Burmistrz Miasta Bodzentyn Dariusz Skiba, Radne Agnieszka Barcikowska i Anna Obara, Prezesi lokalnych stowarzyszeń: Marian Przeździecki i Janusz Maciejski.

W trakcie obejrzano krótkometrażowe filmy poświęcone ludowym poetom z Doliny Wilkowskiej Rozalii i Wojciechowi Grzegorczykom oraz Katarzynie Zaborowskiej. Przypomniano również Stanisławę Dziubę barwną postać, która samotnie mieszkała w ostępach leśnych koło Świętej Katarzyny. Prof Urszula Oettingen mówiła o historii Wilkowa, korzystając z archiwalnych dokumentów. Z kolei Pan Witold Comber naświetlił dzieje Bodzentyna i pobliskich terenów.

W ciemny, mroźny wieczór spotkanie przybliżyło zgromadzonym dzieje miejscowości i okolicy, jednocześnie pokazało jak ważne są fakty zachowane w pamięci mieszkańców. One budują świadomość narodową i przywiązanie do najbliższej rodzinnej ziemi czemu pięknie dawali wyraz poeci z Doliny Wilkowskiej.

                                                                                                                                                           Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech