Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

7 października odbył się wieczór literacki z Krzysztofem Nawrotem, wywodzącym się z Bodzentyna  pisarzem (autorem ponad 300 opowiadań), scenarzystą, twórcą spektakli teatralnych. Ostatnie zbiorki opowiadań to: „Portrety ze słów”, „Co widać w ciemności”. Podczas spotkania usłyszeliśmy kilka ciekawych, recytowanych przez autora tekstów, wśród których znalazły się również opowiadania związane z Bodzentynem. Panu Krzysztofowi Nawrotowi towarzyszył znany muzyk, karykaturzysta oraz malarz kielecki  Kazimierz Kołomyja - Run, który grając na gitarze prezentował znane utwory klasyczne.
Podczas spotkania wspominaliśmy mamę p. Krzysztofa -Adelę Nawrotową, która była pierwszą społecznie pracującą bibliotekarką w naszej bibliotece.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie w 2017 roku obchodzić będzie 70 - lecie powstania i w związku z tym, aby uhonorować szlachetną postawę, poświęcenie i stosunek do książki p. Adeli, kierownik biblioteki - Marta Janicka  zaproponowała aby nadać imię p. Adeli Nawrotowej bibliotece w Bodzentynie. Propozycja ta spotkała się z wielką przychylnością.
Tak p. Krzysztof Nawrot wspomina swoją matkę: „…Matka po wojnie zaczęła prowadzić miejską bibliotekę. Przychodziły tam często także inne dzieci i tam były czytane i deklamowane najpiękniejsze teksty. To matce zawdzięczam, że mój patriotyzm jest pełny humanizmu, że nie jest on roszczeniowy i budowany na nienawiści do innych….”

„…W mojej dziecięcej pamięci pozostał także obrazek, którego zrazu nie mogłem zrozumieć. Otóż matka, przez kilka kolejnych wieczorów niszczyła książki w bibliotece. Darła je na pół, płakała i rzucała na podłogę. Potem ładowała do worka i te podarte książki trafiały do pieca w kotłowni. Ale przy tym, każdego ciemnego wieczoru, mój stary dziecięcy wózek był wypełniony po brzegi innymi książkami. I te książki ukradkiem zawoziliśmy do domu. Książki zapełniły całe nasze skromne mieszkanie, zajmując miejsce również pod moim dziecięcym łóżeczkiem. W ten sposób matka ocaliła dla swoich uczniów księgozbiór, który według specjalnej listy ustalonej przez ówczesne komunistyczne władze oświatowe, musiał być zniszczony w całej Polsce…”

Organizatorami wieczoru literackiego byli: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech