W dniu 15 sierpnia obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej. Dzień ten to również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody tych dwóch świąt: religijnego i państwowego łączą obronę narodu z wartościami sakralnymi.

W imieniu władz samorządowych i mieszkańców Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek oraz prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna złożyli kwiaty i zapalili znicze na symbolicznej mogile Antoniego Pałysiewicza poległego w 1919 r. na wileńskim froncie i płycie Nieznanego Żołnierza przy ul. Kieleckiej.

W dniach 6-12 sierpnia drogą strzelców Józefa Piłsudskiego z Krakowa do Kielc podążali uczestnicy  57. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, upamiętniając czyn legionowy w latach I wojny światowej, który rozpoczął się na ziemi kieleckiej w sierpniu 1914 r. To historyczne wydarzenie uczczono zapalając znicz i wiążąc biało-czerwoną kokardę przy tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego 30 i 31 października 1914 r. w Bodzentynie z 1.Pułkiem Piechoty Legionów Polskich.

W tym czasie szczególnie pamiętamy o tych, którzy walczyli o wolność Polski, o wielkich bohaterach i zwykłych żołnierzach – o roli armii z ciągle aktualnym zadaniem zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic Państwa Polskiego.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen, UMiG Bodzentyn

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA