Na sesji rady miejskiej, która odbyła się w dniu 29 listopada 2021 r. Dariusz Skiba Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn wraz z Teresą Bzymek Przewodniczącą Rady Miejskiej w imieniu całego Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn złożyli podziękowania rezygnującej z funkcji Sołtysa Sołectwa Podgórze Ewie Sobczyk.

Podziękowania trafiły także na ręce Stowarzyszenia ,,Świętokrzyskie Tkaczki” oraz mieszkanki naszej Gminy, Mistrzyni Tradycji Pani Beaty Syzdół, za dotychczasowy olbrzymi wkład w upowszechnianie i ochronę naszej cennej Świętokrzyskiej kultury i tradycji, jaką jest tkactwo. Na ręce Pani Beaty złożono również gratulacje wspaniałej inicjatywy, dzięki której przyszłe pokolenia będą mogły podziwiać dorobek kultury naszego Regionu.

Pani Beata Syzdół Mistrzyni Tradycji oraz założycielka Stowarzyszenia ,,Świętokrzyskie Tkaczki” przez 7 miesięcy bieżącego roku prowadziła warsztaty z tkania w ramach projektu „Urok Pasiaka. Tradycyjna Tkanina Świętokrzyska” dofinansowanego przez MKDNiS, Gminę Bodzentyn oraz SOK „Kuźnica” w Suchedniowie. Podczas warsztatów 16 uczestników poznało, jak od podstaw wygląda cały proces tkania krok po kroku oraz zagłębiło się w niesamowitą tradycję i kulturę naszego regionu.

Finał projektu odbył się 21 listopada br. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". W trakcie podsumowania uczestnicy mogli obejrzeć przygotowany film dokumentalny ukazujący etapy przeprowadzonych warsztatów. Ważnym punktem była także promocja albumu „Urok Pasiaka”, który opowiada o historii tkactwa oraz spółdzielni tkackiej w Bodzentynie oraz okolicach. W albumie można także zobaczyć wspaniałe barwne dzieła wykonane na krośnie. Punktem, który kończył wyjątkowe spotkanie było otwarcie wystawy przez Mistrzynię Tradycji – Beatę Syzdół. Na wystawie można było podziwiać wszystkie chodniki utkane podczas warsztatów oraz zabytkowe tkaniny ze zbiorów Świętokrzyskich Tkaczek. Całe spotkanie przebiegło w sympatycznej i miłej atmosferze, nie zabrakło również wzruszeń.

Nie można ukryć, że projekt zakończył się olbrzymim sukcesem. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim inicjatywom oraz pasji jak Pani Beaty Syzdół pamięć o tradycji i kulturze naszego regionu nigdy nie zaniknie.

Dziękujemy!

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA