Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

„To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia”.
/Paul Holbach

30 lipca 2016 roku z inicjatywy Rady Sołeckiej odbyło się niecodzienne spotkanie. W związku z Rokiem Sienkiewicza postanowiliśmy przeczytać jego nowelę pt. „Janko Muzykant”.  Dlaczego wybraliśmy „Janko Muzykanta” ?

Odpowiedź jest taka, że  chcieliśmy  porównać problemy wsi teraźniejszej i tej dziewiętnastowiecznej, a także porozmawiać na temat  dzieci „innych” czyli mających talent.

Piękną dekorację przygotowała pani Urszula Sokół, a rekwizyty zebrane były z całej wsi Sieradowice.  Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej części - piękny, wzruszający i skłaniający do myślenia wiersz o Janku Muzykancie wyrecytowali: Ania Borek i Jakub Jędrzejczyk, najmłodsi uczestnicy spotkania. Następnie czytaliśmy tekst noweli z podziałem na role. Trzeba zaznaczyć, że czytały dzieci, młodzież i dorośli. Kiedy wybrzmiało ostatnie zdanie nowelki, zaległa krótka chwila zadumy. Potem dyskutowaliśmy o losach utalentowanej młodzieży dawniej i dziś, o emigracji „za chlebem” lub po „lepsze życie”. Młodzieży i dzieciom starsze mieszkanki Sieradowic przybliżyły znaczenie słów: parobek, komornica, stójka, karbowy, potrzódka, przednówek itp.

Późnym wieczorem nasza świetlica zamieniła się w XIX wieczną izbę, w której przędło się kądziel, czochrało wełnę, darło pióra, zwijało wełnę z przędzion na kłębki, nawijało lniane nici na motowidło. Jedna z pań pracowicie dziergała na drutach. Sieradowskie gospodynie  przygotowały smalec i świeżo ukiszone ogórki oraz domowe bułeczki z jagodami, które okazały się przysmakiem wieczoru.

Spotkanie to, było pierwszym z cyklu „Czytanie nocą”. Niebawem przygotujemy kolejne. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

M. Borek

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech