Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

1. Cel projektu :

 • zwrócenie uwagi na niekorzystne zmiany jakie zachodzą w środowisku i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie;
 • wdrażanie w życiu codziennym dobrych nawyków w celu ochrony przyrody;
 • propagowanie zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu;
 • rozwijanie pozytywnych uczuć wobec świata przyrody.

2. Adresaci projektu :

Przedszkola – dzieci w wieku 5 i 6 lat, uczniowie klas „0” oraz klas I – III ze szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego.

3. Formy pracy: grupowa

Zainteresowane przedszkola i szkoły podstawowe uczestniczą w konkursie, po uprzednim zgłoszeniu przez opiekuna, nauczyciela, dyrekcję placówki, na przygotowanym przez organizatora konkursu formularzu (www.powiat.kielce.pl – zakładka Dla Klienta/Ekologia/ Konkursy ekologiczne/XVIII edycja).

Konkurs ma wzbudzić u dzieci pozytywne uczucia wobec świata przyrody, zwrócić uwagę na zmiany jakie w nich zachodzą i jaki ma to wpływ na zdrowie i środowisko. Nauczyciele i opiekunowie na zajęciach lekcyjnych oraz pogadankach, powinni poruszyć szereg zagadnień związanych z ochroną środowiska po to, aby w kolejnych dniach zorganizować praktyczne zajęcia z tym związane np.: jak powinniśmy segregować odpady, z czym iść na zakupy, jak dbać o rośliny i zwierzęta, czy warto sadzić drzewa, w jaki sposób możemy poprawić jakość powietrza, dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i prąd, jaką rolę spełniają owady zapylające, dlaczego warto jeść owoce i warzywa, czy sport ma wpływ na nasze zdrowie. Można także zorganizować akcję zbiórki surowców wtórnych, stragan ze zdrową żywnością, rozpocząć systematyczne dokarmianie i pojenie ptaków oraz zwierząt, a w ramach propagowania aktywności fizycznej przespacerować się na łąkę lub do lasu, oraz zorganizować gimnastykę na świeżym powietrzu.

 Następnie, wszystkie zajęcia/działania, w których uczestniczyły dzieci należy przedstawić na plakacie - praca grupowa. Plakat może zostać wykonany dowolną techniką plastyczną i artystyczną z wykorzystaniem różnych elementów, które muszą być ze sobą trwale złączone aby nie uległy oderwaniu lub zniszczeniu podczas transportu i przemieszczania. Plakat należy wykonać wyłącznie w formacie A1 (wymiary ok. 60 cm x 80 cm). Spód plakatu musi być obowiązkowo podklejony/usztywniony, aby była możliwość jego wyeksponowania na sztaludze.

Prace nie mogą być wcześniej wykorzystywane w ramach innych konkursów. Należy je czytelnie podpisać: tytuł konkursu, nazwa przedszkola/szkoły (oddział/klasa), opiekunowie (imiona i nazwiska), telefon kontaktowy.

       Na konkurs składana jest 1 praca (plakat) z przedszkola – jeżeli w przedszkolu znajduje się oddział klasy „0” – 2 prace (1 dzieci młodszych + 1 klasy „0”) i maksymalnie 3 prace z każdej szkoły podstawowej – po 1 pracy z klasy I, II i III (w przypadku większej ilości klas w poszczególnych pionach, należy dokonać wewnętrznego wyboru).

       Do prac opiekunowie i nauczyciele z przedszkoli dołączają potwierdzenie, w którym wskazują liczbę dzieci biorących udział w konkursie. Potwierdzenie należy sporządzić na formularzu opracowanym przez organizatora konkursu (www.powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/Konkursy ekologiczne/XVIII edycja).

4. Komisja konkursowa

Wyboru najciekawszych prac dokona komisja konkursowa powołana przez Starostę Kieleckiego.

5. Wybór nagrodzonych prac

Nagrodzone zostaną najciekawsze prace wybrane odpowiednio w grupach przedszkola i szkoły podstawowe. W każdej grupie wiekowej przewiduje się 3 nagrody dla najlepszych prac oraz 2 wyróżnienie specjalne. Przy wyborze prac komisja będzie kierowała się następującymi kryteriami:

 • zgodność pracy z założeniami konkursu,
 • walory edukacyjne,
 • kreatywność, pomysłowość i staranność wykonania,
 • możliwość zaprezentowania pracy w siedzibie Starostwa,
 • wrażenie estetyczne i oryginalność pracy.

6. Terminy i czas realizacji projektu

 • ogłoszenie projektu -  październik 2021 r.,
 • zgłoszenie uczestnictwa - do 26 listopada 2021 r., należy dostarczyć do siedziby Starostwa (pokoje: 352, 354 lub 351) lub przesłać: na adres Starostwo Powiatowe w Kielcach, ul. Wrzosowa 44, 25–211 Kielce, fax. (41) 200-12-10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga: Do zgłoszenia, każda placówka oświatowa dołącza zgodę na przetwarzanie danych osobowych (RODO), na przygotowanym przez organizatora konkursu formularzu, umieszczonym na stronie www.powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/ Konkursy ekologiczne/XVIII edycja/zgłoszenie.

 • termin składania prac - do 14 lutego 2022 r. (włącznie) do siedziby Starostwa Powiatowego w Kielcach (pokoje numer 352, 354 lub 351),  
 • wyłonienie laureatów i wręczenie nagród - do 31 marca 2022 r.

 7. Nagrody grupowe dla jednostek – przedszkoli, szkół

1) przedszkola, klasy „0”

I miejsce – materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości około 2 000,00 zł

II miejsce – materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości około 1 500,00 zł

III miejsce – materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej około  1 000,00 zł

2 wyróżnienia  -  materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości ok. 2 x 700,00 zł

2) szkoły podstawowe:

I miejsce – materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości około 2 000,00 zł

II miejsce –  materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej około 1 500,00 zł

III miejsce – materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości około  1 000,00 zł

2 wyróżnienia  -  materiały dydaktyczne, przyrodnicze o łącznej wartości ok. 2 x 700,00 zł

  

Koszt nagród łączny: około 11 800,00 zł

 

8. Uwagi ogólne

 1. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania konkursu, gdy liczba uczestników będzie mniejsza niż 10 jednostek (5 szkół + 5 przedszkoli).
 2. W przypadku, gdy z uwagi na pandemię COVID-19 wprowadzone zostanie nauczanie zdalne i na konkurs nie wpłynie wymagana ilość prac, organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w zakresie ilości, wartości i jakości przyznawanych nagród.
 3. Istnieje możliwość odbioru prac po wręczeniu nagród laureatom, najpóźniej do dnia 29 kwietnia 2022 r. Po tym okresie prace stają się własnością Starostwa i zostaną  przekazane innym zainteresowanym lub zniszczone.
 4. Organizator informuje, że będzie dysponował przekazanymi na konkurs pracami, w celu promowania własnego wizerunku, poprzez ich publiczne udostępnianie (wystawa w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach), publikowanie na portalu internetowym powiat.kielce.pl, w mediach informujących o konkursie, folderach oraz innych materiałach. W każdym ww. przypadku, określony zostanie autor pracy. 
 5. Organizator zastrzega sobie prawo dokonania zmian w zakresie ilości, wartości i jakości przyznawanych nagród.
 6. Opiekunowie konkursu w okresie trwania Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”, w roku szkolnym 2021/2022, dostaną pisemne podziękowania za opiekę merytoryczną nad uczestnikami konkursu.
 7. Szkoły zobowiązane są do wypełnienia „Potwierdzenia liczby uczestników Programu” na formularzu udostępnionym na stronie organizatora (powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/Konkursy ekologiczne/XVIII edycja), i przedłożenia go w dniu dostarczania prac, wręczenia nagród laureatom lub nie później niż do 10 czerwca 2022 r.

 

Materiały do pobrania:

Zgłoszenie udziału w Programie edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. Dla ziemi dla siebie w roku szkolnym 2019-2020

Zgoda RODO - uczestnicy indywidualni

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech