Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Ponad 550 artystów ludowych wystąpiło na chmielnickiej scenie podczas XVII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Zwyczajowo już przed rozpoczęciem części konkursowej na scenie wystąpili laureaci zeszłorocznego przeglądu.

Występy wszystkich artystów oceniało jury w składzie: Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej, Wioletta Krzyżanowska ze Starostwa Powiatowego w Kielcach i Grzegorz Michta, dyrektor Szkoły Muzycznej w Jędrzejowie.

Naszą Gminę reprezentowały Stowarzyszenia „Dąbrowa”, „Wzdolskie Kołowrotki”, „Wolanie spod Łysicy”, Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” oraz „Furmani”. Dodatkowo wśród kategorii solistów wystąpili: Wiktoria Michta, Lucyna Lipczyńska, Marta Stojecka i Szczepan Królikowski.

Przegląd rozpoczęła 15-sto letnia Wiktoria Michta, prezentując jurorom dwa utwory: „Tobie śpiewam chatko moja” oraz „Jest drozyna, jest”. Kolejne zespoły, soliści mieli do dyspozycji 10 min, aby przekonać oceniających, że ich występ jest tym najlepszym.

Komisja konkursowa miała bardzo trudny orzech do zgryzienia, bowiem artyści prezentujący się na scenie dali z siebie wszystko. Grzegorz Michta podkreślał: - Nieważne są miejsca, ale to, że tutaj jesteście. Każdy może czuć się nagrodzony.

Jury przyznało również wyróżnienia naszym artystom. W kategorii Zespół Pieśni i Tańca wyróżnienie otrzymali: „Furmani” i „Leśnianie”, a w kategorii Soliści - wyróżnienie otrzymał Szczepan Królikowski.

Podczas Przeglądu odbyła się także ceremonia wręczania Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznych, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Nagrody te przyznawane są już od 14 lat!

Do tytułu najlepszego twórcy artystycznego zgłoszono trzynastu wykonawców w dwóch kategoriach: twórca dzieła lub wydarzenia oraz zespół artystyczny z powiatu kieleckiego. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Lucyna Lipczyńska, kierowniczka „Świętokrzyskich Jodeł”,  za wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji kultury ludowej powiatu kieleckiego.

- Jestem bardzo wzruszona i bardzo dziękuję starostwu za docenienie mojej działalności. Wyróżnienie na pewno będzie mnie mobilizowało do dalszej pracy w dziedzinie kultury. Całe serce oddaje zespołowi i śpiewaniu – dziękowała Lucyna Lipczyńska.

Specjalnym wyróżnieniem za twórczość, bogaty wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji, kultury ludowej powiatu oraz swoją długoletnią działalność kulturalną Starostwo Powiatowe obdarowało Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie.

- Dla nas to wielki sukces, wyróżnienie i ogromne przeżycie – mówiła Krystyna Kuropatwa. – Ta nagroda to 25 lat pracy społecznej. Jesteśmy bardzo wzruszeni – komentowały Panie z Zespołu.

Wszystkim reprezentantom naszej gminy składamy gorące podziękowania za udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

/Fot. MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech