Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Dnia 27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Motywując tę decyzję oświadczono: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie”.

W bieżącym roku mija 230. rocznica uchwalenia tego ważnego aktu dla dziejów Polski i świata. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej, była pierwszą w Europie nowoczesną konstytucją.                            

Konstytucja 3 Maja uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. była próbą ratunku przed upadkiem kraju, który jeszcze 150 lat wcześniej należał do największych potęg europejskich. Obrady sejmowe i przyjęcie Konstytucji odbyły się w warunkach zamachu stanu. Miejscem obrad był Zamek Królewski w Warszawie, strzeżony przez oddziały wojskowe pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Po dyskusjach i protestach opozycji jeden z posłów wezwał do przyjęcia Konstytucji, król złożył przysięgę na wierność Konstytucji 3 Maja na ręce biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego. Następnie zebrani udali się do kolegiaty św. Jana na nabożeństwo dziękczynne.

Fakt ten miał wymiar polityczny i religijny. W ten sposób Ustawa Rządowa została uchwalona i otrzymała również sankcję kościelną. Przysięga złożona w kolegiacie w obecności pięciu biskupów celebrujących nabożeństwo stała się początkiem religijnych obchodów ustanowienia Konstytucji.

Dnia 8 maja 1791 r. w dniu św. Stanisława Biskupa Męczennika, patrona Korony Polskiej, świętowano w Polsce imieniny króla Stanisława Augusta, ustanowienie Orderu św. Stanisława oraz dziękowano za uchwalenie nowej Ustawy Rządowej. Dzień ten był uroczyście obchodzony w miastach Korony i Litwy. Przejawiało się to w podniosłych mszach św. i kazaniach, zebraniach ludności. Czynnikiem tworzącym tradycję kościelną  Konstytucji 3 Maja były listy pasterskie biskupów do duchowieństwa i wiernych, odczytywane wielokrotnie w kościołach. Zalecały one m.in. modlitwy dziękczynne do Boga za ustanowioną Konstytucję.

Pomimo walki w obronie Konstytucji 3 Maja i niepodległości Rzeczypospolitej w 1793 r. nastąpił II rozbiór Polski. Rok później Polacy jeszcze raz podjęli walkę. W marcu 1794 r. wybuchła insurekcja kościuszkowska. W 1795 r. nastąpił III rozbiór Polski. Państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy na ponad 120 lat.

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. W styczniu 1951 r. święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 kwietnia 1990 r., na wniosek Senatu, przywrócił święto 3 Maja jako oficjalnie obchodzone święto państwowe.

W Gminie Bodzentyn od wielu lat obchodzone jest Święto Narodowe 3 Maja organizowane przez Samorząd, szkoły, patriotyczne środowiska. W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa. W trudnych obecnych czasach pandemii, kiedy nie możemy uczcić tak jak dotychczas Bohaterów walk o wolność Ojczyzny, poświęćmy chwilę na wspomnienie. Wywieśmy flagi narodowe dając wyraz przywiązaniu do najważniejszych polskich wartości. Pamiętajmy również o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który od 2004 r. obchodzimy 2 maja.

Dnia 3 Maja 2021 r. o godz. 10.00 przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Rynku Górnym zostaną w imieniu władz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz miejscowej społeczności złożone kwiaty i zapalone znicze.

                                                                                                                                                                                         Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Polska flaga nad Świętym Krzyżem

DSC 6547

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech