Dnia 27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Motywując tę decyzję oświadczono: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie”.

W bieżącym roku mija 230. rocznica uchwalenia tego ważnego aktu dla dziejów Polski i świata. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej, była pierwszą w Europie nowoczesną konstytucją.                            

Konstytucja 3 Maja uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. była próbą ratunku przed upadkiem kraju, który jeszcze 150 lat wcześniej należał do największych potęg europejskich. Obrady sejmowe i przyjęcie Konstytucji odbyły się w warunkach zamachu stanu. Miejscem obrad był Zamek Królewski w Warszawie, strzeżony przez oddziały wojskowe pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Po dyskusjach i protestach opozycji jeden z posłów wezwał do przyjęcia Konstytucji, król złożył przysięgę na wierność Konstytucji 3 Maja na ręce biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego. Następnie zebrani udali się do kolegiaty św. Jana na nabożeństwo dziękczynne.

Fakt ten miał wymiar polityczny i religijny. W ten sposób Ustawa Rządowa została uchwalona i otrzymała również sankcję kościelną. Przysięga złożona w kolegiacie w obecności pięciu biskupów celebrujących nabożeństwo stała się początkiem religijnych obchodów ustanowienia Konstytucji.

Dnia 8 maja 1791 r. w dniu św. Stanisława Biskupa Męczennika, patrona Korony Polskiej, świętowano w Polsce imieniny króla Stanisława Augusta, ustanowienie Orderu św. Stanisława oraz dziękowano za uchwalenie nowej Ustawy Rządowej. Dzień ten był uroczyście obchodzony w miastach Korony i Litwy. Przejawiało się to w podniosłych mszach św. i kazaniach, zebraniach ludności. Czynnikiem tworzącym tradycję kościelną  Konstytucji 3 Maja były listy pasterskie biskupów do duchowieństwa i wiernych, odczytywane wielokrotnie w kościołach. Zalecały one m.in. modlitwy dziękczynne do Boga za ustanowioną Konstytucję.

Pomimo walki w obronie Konstytucji 3 Maja i niepodległości Rzeczypospolitej w 1793 r. nastąpił II rozbiór Polski. Rok później Polacy jeszcze raz podjęli walkę. W marcu 1794 r. wybuchła insurekcja kościuszkowska. W 1795 r. nastąpił III rozbiór Polski. Państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy na ponad 120 lat.

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. W styczniu 1951 r. święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 kwietnia 1990 r., na wniosek Senatu, przywrócił święto 3 Maja jako oficjalnie obchodzone święto państwowe.

W Gminie Bodzentyn od wielu lat obchodzone jest Święto Narodowe 3 Maja organizowane przez Samorząd, szkoły, patriotyczne środowiska. W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa. W trudnych obecnych czasach pandemii, kiedy nie możemy uczcić tak jak dotychczas Bohaterów walk o wolność Ojczyzny, poświęćmy chwilę na wspomnienie. Wywieśmy flagi narodowe dając wyraz przywiązaniu do najważniejszych polskich wartości. Pamiętajmy również o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który od 2004 r. obchodzimy 2 maja.

Dnia 3 Maja 2021 r. o godz. 10.00 przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Rynku Górnym zostaną w imieniu władz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz miejscowej społeczności złożone kwiaty i zapalone znicze.

                                                                                                                                                                                         Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Polska flaga nad Świętym Krzyżem

DSC 6547

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA