Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Marian Romuald Rembelski zmarł 20 kwietnia 2021 r. Urodził się w Dąbrowie Poduchownej w 1942 r. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie. Ukończył Studium Nauczycielskie w Radomiu, potem studiował zaocznie w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł mgra biologii. W latach 1962-1969 był nauczycielem Szkoły Podstawowej w Bodzentynie. Następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję wicedyrektora. W 1982 r. został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Leśnej. W latach 1982-1985 uczęszczał na zajęcia Studium Teologicznego w Kielcach. Pracę zawodową pedagoga i nauczyciela zakończył w Liceum w 2001 r.

Działacz i założyciel struktur solidarnościowych na ziemi bodzentyńskiej, współpracował z czołowymi przedstawicielami opozycji antykomunistycznej w regionie świętokrzyskim, uczestnicząc w spotkaniach i aktach oporu. Był Przewodniczącym Gminnego Komitetu NSZZ „Solidarnosć” w Bodzentynie. W październiku 1981 r. zainicjował zawieszenie krzyży w salach szkolnych oraz był organizatorem godzinnego strajku w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie. Krzyże rozwieszono również w Zbiorczej Szkole Gminnej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został podczas prowadzenia lekcji skuty i wyprowadzony z zajęć, co wywołało powszechne oburzenie części mieszkańców, nauczycieli i młodzieży. Po zwolnieniu przeniesiony dyscyplinarnie do pracy w Szkole Podstawowej w Leśnej. W styczniu 1982 r. był jednym z inicjatorów mszy za internowanych i poległych, przy zaangażowaniu części młodzieży z Liceum.

W okresie stanu wojennego oskarżony o naruszenie dekretu o stanie wojennym m.in. za manifestacyjne noszenie odznaki „Solidarności”, za co został ukarany grzywną. Członek Gminnego Zespołu Synodalnego w Bodzentynie, działającego w ramach powołanego w styczniu 1984 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego III Synodu Diecezji Kieleckiej. Podczas spotkań, w których uczestniczyli głównie nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego i Zbiorczej Szkoły Gminnej w Bodzentynie, w punkcie katechetycznym przy kościele, odgrywał dominującą rolę w ocenie sytuacji w kraju. W tym czasie szczególnie śledzono jego kontakty z duchowieństwem katolickim i młodzieżą zwłaszcza przed wyborami do rad narodowych w 1984 r. W czerwcu 1984 r. brał udział w spotkaniu członków „Solidarności” na Wykusie.

Od 2002 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Świętokrzyskiego Komitetu Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Bodzentynie. Komitet w 2003 r. zwrócił się do Rady Miejskiej o nadanie  Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Bodzentyna co spełniło się w tymże roku. W 2010 r. rzeźbę polskiego Papieża umieszczono przy kościele pw. Świętego Ducha.

Marian Rembelski uczestniczył we wszystkich pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. Od 2005 roku prowadził księgę ze wspomnieniami o Papieżu, pokazującą jego związki z regionem świętokrzyskim. Był współorganizatorem Olimpiady wiedzy o Janie Pawle II dla uczniów szkół z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn.

Był głównym inicjatorem starań o ustanowienie Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn. W dniu 5 maja 2011 r. uczestniczył we mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II na placu Św. Piotra w Rzymie. Spośród wielu modlitewnych intencji wybijała się ta najważniejsza – Jan Paweł II Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn. Wykonał odpowiedni plakat i trzymał w czasie uroczystości beatyfikacyjnych.

Po powrocie do Polski o swojej idei poinformował mieszkańców, czynił starania u władz kościelnych i samorządowych. Rada Miejska Bodzentyna w październiku 2014 r. podjęła odpowiednią uchwałę. Prośba została złożona na ręce biskupa kieleckiego, przekazana do Konferencji Episkopatu Polski, a następnie wysłana do Watykanu. Ostatecznie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy dekretu z 11 października 2016 r. ustanowiła Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w niedzielę 11 grudnia 2016 r. w Bodzentynie. W ten sposób spełniło się marzenie Pana Mariana Rembelskiego, który uczestniczył z nami w tym wielkim święcie dla miasta i ziemi świętokrzyskiej.

Pan Marian Rembelski był katolikiem, głęboko wierzącym, dobrym człowiekiem, ważną postacią opozycji antykomunistycznej i życia społecznego. Zachowajmy Go w naszej pamięci.

Pogrzeb świętej pamięci Mariana Rembelskiego odbędzie się w piątek, 23 kwietnia o godzinie 14.00 w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bodzentynie.

                                                                                         

Urszula Oettingen

Witold Comber

W tekście wykorzystano dokumenty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot. Urszula Oettingen

 

DSC 1720 MRemb

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech