Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

… Choć z dala swą mamy rodzinę i bliskich,
My polscy żołnierze od Gór Świętokrzyskich…

Andrzej Gawroński, „Więc szumcie nam jodły piosenkę”

W dniach 17-19 czerwca 2016 r. pod patronatem Prezydenta Rrzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyły się doroczne uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej dowodzonych przez „cichociemnych” płk. Jana Piwnika "Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: Środowisko  Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – „Nurt” ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na czele z harcmistrzem Rafałem Obarzankiem, świętokrzyska Policja; współorganizatorami m.in. Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn.

Obchody rozpoczęły się od zorganizowanej w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach konferencji popularnonaukowej: „Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej”. Podczas sesji prelekcję o „cichociemnych” wygłosił dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach. W konferencji udział wzięła prof. Urszula Oettingen reprezentująca Miasto i Gminę Bodzentyn. Podczas spotkania podsumowano konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na filmy i prezentacje multimedialne dotyczące „cichociemnych”.

Następnego dnia w Starachowicach uroczystości rozpoczęto od odsłonięcia rzeźby – ławeczki ppor. Zdzisława Rachtana „Halnego”, Kustosza Pamięci Narodowej. Jej autorem jest rzeźbiarz światowej sławy, profesor Karol Badyna. W uroczystości udział wziął prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Tego samego dnia po południu spotkano się na Wykusie. Zjazdy w tym miejscu są organizowane nieprzerwanie od 1957 r. Od 1969 r. odbywają się zawsze w czerwcu w rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego”.

Przy kapliczce Matki Bożej Bolesnej odprawiona została Msza święta celebrowana przez ks. prałata dr. Jerzego Karbownika proboszcza parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Wręczono Honorowe Policyjne Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego” i medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość zakończył apel poległych, salwa honorowa i złożenie wiązanek u stóp kapliczki. W imieniu Miasta i Gminy Bodzentyn kwiaty złożyli Burmistrz Dariusz Skiba wraz z radnymi Jolantą Moskwą i Jerzym Tofilem. Wiązankę w imieniu Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna oraz Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn złożyli Urszula i Mirosław Oettingen i Kazimierz Wilkosz.

W uroczystości na Wykusie wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, szkół; w tym Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, Krzysztof Słoń - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Zuba, Anna Krupka - Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, nadinsp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji, Józef Kasprzyk - p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dr Dorota Koczwańska-Kalita - Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, st. bryg. Robert Sabat - Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, insp. Dariusz Augustyniak - Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Tradycyjnie oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra OSP w Bodzentynie pod batutą kapelmistrza Kazimierza Podrazy oraz wyjątkowo w tym roku Orkiestra Komendy Głównej Policji w Warszawie.

W niedzielę głównym punktem obchodów była Msza święta w klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy. Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik „Ponurego”, gdzie odbył się apel pamięci, defilada pocztów sztandarowych i pododdziałów  Wojska Polskiego, jednostek strzeleckich i harcerskich.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w „Roku Cichociemnych”, nazwanym tak na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku przypada również 72. rocznica bohaterskiej śmierci płk. Jana Piwnika „Ponurego”, jednego z najsłynniejszych „cichociemnych” – spadochroniarzy Armii Krajowej, legendarnego dowódcy partyzanckiego z Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny.

Piękną tradycję organizowania patriotycznych uroczystości na Wykusie w Lasach siekierzyńskich podtrzymują środowiska przeniknięte ideą zachowania pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę

                                                                                                                                                         Urszula Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech