Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Już od ponad 2 lat w gminie Bodzentyn można sprawdzić jakość powietrza dzięki zamontowanemu miernikowi powietrza i poziomu jego zanieczyszczenia. Miernik znajdujący się przy budynku Szkoły Podstawowej (ul. Wolności) monitoruje pyły PM2,5 i PM10. Urządzenie zostało zakupione dzięki dotacji pozyskanej z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach w ramach powstałej pracowni edukacyjnej
w ww. Szkole Podstawowej. Poziom zanieczyszczeń stale monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane ze stacji pomiarowych można śledzić na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie w zakładce znajdującej się po prawej stronie „Jakoś powietrza w Bodzentynie” lub klikając w poniższy link:

https://looko2.com/tracker.php?lan=&search=84F3EB85D54C

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

Czy wiesz, co to jest smog i skąd się bierze?

Smog jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych. Powstaje, gdy znaczna ilość zanieczyszczeń skumuluje się na pewnym obszarze i gry sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe.

Według danych ze strony www.smogstop.pl w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera ok. 45 000 osób, czyli ponad 7 razy więcej niż w wyniku biernego palenia!

Czy wiesz, że możesz przeciwdziałać smogowi?

Wystarczy, że:

Poprzez drobne zmiany zacznij zapobiegać powstawaniu smogu już dziś!

E.Kita

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech