Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Kontynuując wspólną akcje z ośrodkami kultury zapraszamy do obejrzenia cyklu prezentacji figur, obrazów przedstawiających osobę Świętego Mikołaja
Wzdół Kolonia – wieś w województwie świętokrzyskim, położona w gminie Bodzentyn. Miejsce to cechuje jedna szczególna figura Św. Sam wygląd figury jak i napis, z którego ledwo co możemy odczytać informację , świadczą o jej sędziwości. Napis na figurze, z tego co udało się odczytać, mówi:
„A.D
1772
Thome
Januchtowski”
Figura ta składa się z wyrzeźbionej sylwetki Św. Mikołaja, stojącego na podłużnym piedestale. Widzimy trzy niewielkie popiersia u podnóża rzeźby. Ma to związek z popularną legendą o „Trzech Córkach”. Popiersia mają za zadanie stworzyć symboliczne wyobrażenie trzech dziewcząt, o których mowa w legendzie. Św. Mikołaj uchronił dziewczęta przed trafieniem „na ulice” oraz pomagał im w biedzie.
Wiele historii opowiada o wcześniejszych losach rzeźby, jednak żadnej z nich wiarygodności nie udowodniono. Jedna opowiada o bogatym człowieku, który przejeżdżając przez wieś ugrzązł w moczarach. Z trudnej sytuacji wyratowali go mieszkańcy, którym w podzięce miał podarować figurę. Następna opowiada o sytuacji, w której figura ta miała być skradziona ze wsi sąsiadującej z Nową Słupią i przewieziona do Wzdołu, po to by chronić mieszkańców przed panującą wtedy zarazą.
Przez wiele lat figura Św. Mikołaja przeszła wiele. Wcześniej jej miejsce było w pobliżu kościoła, jednak gdy ówcześnie mieszkające tam rodziny żydowskie zaczęły znieważać rzeźbę, przeniesiono ją w obecne miejsce. Po tym wydarzeniu dziewczęta z pobliskich domów ułożyły modlitwę, którą śpiewano po odprawianiu majówek. Brzmi ona tak:
„Święty Mikołaju, pasterzu dobytku,
Broniłeś, święty Mikołaju,
wszelkiego przypadku.
Broń że nam, Święty Mikołaju,
Owiec, bydła, koni,
Niech nas Święty Mikołaj
swym płaszczem zasłoni".

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie
 
130203578 2848305238714292 2274199328177283270 o
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech