Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W bieżącym roku 58. Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski odbył się pod hasłem „Cichociemni”. W ten sposób nawiązano do 75. rocznicy pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. W grudniu 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym i przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom.

W rajdzie wzięło udział 650 harcerzy z całego kraju. Organizatorem rajdu był Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Kielecka Chorągiew ZHP im. Stefana Żeromskiego.

Siedmioma trasami od 2 do 5 czerwca 2016 r. wędrowali harcerze, poznając ziemię świętokrzyską. Komendantem piątej trasy był hm. Tomasz Łebek z 38. Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Na szlaku piątej trasy prowadzącej z Nowej Słupi przez Święty Krzyż, Kakonin, Podlesie, Łysicę, Świętą Katarzynę, Miejską Górę, Bodzentyn znalazło się Siekierno-Podmieście. Około 120 harcerzy nocowało w stodołach u gościnnych gospodarzy: Leokadii Gołąbek, Andrzeja Kołomańskiego, Zofii Bugajskiej. Po rozlokowaniu w wyznaczonych kwaterach, wszyscy zgromadzili się przy ognisku zorganizowanym na posesji Bogdana Szafrańca.

Zebraną młodzież w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn przywitała prof. Urszula Oettingen – mieszkanka Siekierna-Podmieścia. Przypomniała historię walk o wolność w regionie świętokrzyskim. Zachęcając do odwiedzania pięknych okolic zwróciła uwagę na walory przyrodnicze i kulturowe obszaru Gór Świętokrzyskich i gminy Bodzentyn. Później harcerze przy dźwiękach gitary śpiewali piosenki: te tradycyjne harcerskie i te układane na bieżąco, w których dzielili się wrażeniami z przebytego szlaku; przedstawiali sceny z życia harcerskiego.

Następnego dnia rano harcerze żegnając się, dziękując gospodarzom za życzliwość i udzielony nocleg udali się przez Wykus i Rataje do Wąchocka, gdzie odbył się zlot wszystkich uczestników i uroczyste zakończenie rajdu. Tutaj też rozdano nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach. Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego na trasie V otrzymał patrol z Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Wataha”. Wręczyła ją Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek.

Mamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy harcerzy na świętokrzyskich szlakach.

                                                                                                                                                                                                     Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech