Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

25 maja w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie odbyła się pierwsza studencko-doktorancka konferencja, zorganizowana przez Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Miasto i Gminę Bodzentyn, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki oraz Społeczną Radę Kultury,  Ochrony Dziedzictwa Kulturowego
i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn.

Na konferencję oprócz radnych, zaproszonych gości, mieszkańców, licznie przybyły dzieci i młodzież, dla których udział w tym wydarzeniu
z pewnością był nietypową lekcją historii.

Tematem przewodnim spotkania były „Bitwy i potyczki w regionie świętokrzyskim w XIX i XX wieku”. Konferencja stanowiła niepowtarzalną okazję do zaprezentowania prowadzonych badań, rozważań, spostrzeżeń przez młodych i ambitnych naukowców.

Wśród wykładów można było wysłuchać referatów m.in. o bitwach powstania styczniowego, o sytuacji
w gminach świętokrzyskich, a także wykładów, których tematyka była bliżej związana z naszą gminą Bodzentyn.

Konferencja składała się z trzech części. Na koniec każdej z nich uczestnicy zadawali pytania do prelegentów, dzięki czemu rozgorzała niejedna dyskusja.

Spotkanie otwierała  wystawa prac graficznych Michała Lisowskiego, studenta Instytutu Historii UJK, która powstała specjalnie na tę okoliczność. Przedstawiają m.in. Mariana Langiewicza, sylwetkę powstańca, a także widoki Kielc z okresu IX i XX wieku.

Ważnym elementem konferencji obok wystąpień studentów i doktorantów, były także wystąpienia przedstawicieli różnych instytucji. Gościnnie z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach,
mjr dr Tadeusz Banaszek przedstawił uczestnikom konferencji prezentację na temat „Przygotowanie województwa kieleckiego do wojny w 1939 roku”, a przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z delegaturą w Kielcach, dr Marek Jedynak zaprezentował pt. „Bitwy i potyczki partyzanckie na Kielecczyźnie w latach 1943-1944”. Nie brakło również wystąpień pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Mauzoleum w Michniowie. Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen zaprezentowała „Miejsca pamięci z lat I wojny światowej w regionie świętokrzyskim jako źródła historyczne”, natomiast pracownik Mauzoleum w Michniowie mgr Ewa Kołomańska, pielęgnując pamięć o bohaterach przygotowała prezentację poświęconą „Pamięci bohaterów…  upamiętnienie uczestników walk niepodległościowych w XIX i XX wieku na terenie miasta i gminy Bodzentyn”.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację konferencji.

Opiekun studentów dr Edyta Majcher-Ociesa, mocno zaangażowana w organizację konferencji, gorąco podziękowała władzom gminy i dyrektorowi MGCKiT za wsparcie tej inicjatywy i pomoc w organizacji. Złożyła również podziękowania sekretarzowi konferencji Tomaszowi Świątkowskiemu, studentowi IH UJK za aktywny udział podczas jej organizacji.

Organizatorzy zapowiedzieli, że konferencja o tematyce  historycznej nie będzie ostatnim takim wydarzeniem w gminie Bodzentyn. Planowana jest kolejna w przyszłym roku.

Za udział, zaangażowanie, rozmowy, wymianę spojrzeń i doświadczeń serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji. Miejmy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom zachęcimy nie tylko młodych ludzi, ale również mieszkańców do większej aktywności społecznej.

„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.”
/Cyceron

 Zapraszamy na relację zrealizowana przez telewizję świętokrzyską:

http://www.tvswietokrzyska.pl/powiat-kielecki/bodzentyn/item/17463-lekcja-historii-w-bodzentynie.html

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech