Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


„Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną Ojczyzny, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.”

                                                         Jan Paweł II, z przemowy w Kielcach 3 czerwca 1991 r.

 

Józef Piłsudski zmarł  w Pałacu Belwederskim 12 maja 1935 r. o godzinie 20.45. Został pochowany w katedrze na Wawelu, w krypcie Św. Leonarda. W 1937 r. trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Rok po śmierci Marszałka 12 maja 1936 r. jego serce złożono na wileńskim cmentarzu Na Rossie obok prochów matki Marii z Billewiczów.

Marszałek Piłsudski był twórcą idei walki zbrojnej o niepodległość Polski. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu – Legionów Polskich. Bił się o niepodległość z Rosją. Następnie wystąpił przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Późniejszy okres jego życia i działalności politycznej, zwłaszcza po zamachu majowym 1926 r., oceniany jest przez historyków różnie, ale niezaprzeczalny jest fakt, że był silnym człowiekiem na trudne czasy.

W latach I wojny światowej Piłsudski przebywał na Kielecczyźnie, gdzie w 1914 i 1915 r. jako dowódca 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich a potem I Brygady przy boku armii austro-węgierskiej prowadził działania zbrojne.

W 1988 r. z inicjatywy Antoniego Wacińskiego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna odsłonięto w Bodzentynie tablicę poświęconą pobytowi Józefa Piłsudskiego w tym mieście 30 i 31 października 1914 r. W 2017 r. w nawiązaniu do nadania Marszałkowi Piłsudskiemu w 1935 r. tytułu Honorowego Obywatela Gminy Bodzentyn Rada Miejska rozszerzyła ten akt na Miasto. Mówi o tym tablica umieszczona w budynku Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn. W październiku 2018 r. przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Piłsudskiego 31 października 1914 r.

W dniu kolejnej rocznicy śmierci Marszałka przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili pod tablicą w Bodzentynie symboliczny znicz. Pamięć o polskich Bohaterach jest niezwykle ważna. Pomimo pandemii nie zapominajmy o Nich!

                                                                                                           Urszula Oettingen

Fot. Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech