Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Henryk Dobrzański ps. „Hubal” zginął 30 kwietnia 1940 r. Pomimo poszukiwań miejsce jego pochówku nie jest znane. W bieżącym roku obchodzimy 80. rocznicę jego śmierci. Ten niezłomny żołnierz związany jest z ziemią świętokrzyską.

Henryk Dobrzański urodził się w Jaśle w 1897 r. W czasie I wojny światowej służył jako kawalerzysta w Legionach Polskich. Brał udział w walkach polsko-ukraińskich, w końcu 1918 r. w „Odsieczy Lwowa”; w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Jako świetny jeździec uczestniczył w zawodach hippicznych krajowych i międzynarodowych zdobywając wiele nagród. W okresie międzywojnia będąc zawodowym wojskowym służył w różnych oddziałach polskiej kawalerii. Po wybuchu II wojny światowej walczył z armią sowiecką w okolicach Grodna. Po rozwiązaniu jego pułku mjr Dobrzański postanowił kontynuować walkę. Naprzód udał się w stronę walczącej Warszawy zaś po jej kapitulacji na południe.

Na początku października 1939 r. jego oddział kwaterował w okolicach Bodzentyna w Czarnym Lesie oraz w leśniczówce w Podgórzu. Tutaj dowódca podjął decyzję o pozostaniu w kraju i kontynuowaniu oporu w Górach Świętokrzyskich. Ostatecznie śledzony przez oddziały niemieckie przeszedł w rejon Lasów Spalskich, gdzie stacjonował do wiosny 1940 r. Odpierając ataki przeważających sił wroga poległ pod Anielinem. Jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego zaprzestał walki w czerwcu 1940 r.

Pamięć o mjr. „Hubalu” żyje wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Warto przypomnieć, że w końcu kwietnia 2018 r. w Podgórzu odsłonięto pomnik poświęcony mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu oraz jego żołnierzom.

W tym roku przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili symboliczny znicz przy pomniku polskiego Bohatera. Cześć Jego pamięci!

                                                                                          Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech