Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


17 maja 2016r. w Szkole Podstawowej w Św. Katarzynie uroczyście obchodzono Święto Patronów. W tym roku przypada bowiem 10. rocznica nadania szkole imienia Poetów Doliny Wilkowskiej. Twórcy ludowi pochodzący z okolicznych wiosek, tj. Maria Cedro- Biskupowa i jej brat Jan Cedro, Katarzyna Zaborowska oraz Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie na trwałe wpisali się w pejzaż naszego regionu, a swoją twórczością wzbogacili jego kulturę i tradycję.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor Ewy Orzechowskiej, która przybliżyła  cel spotkania oraz przywitała szanownych gości:

Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusza Skibę
Przewodniczącego Rady Miejskiej -  Wojciecha Kózkę
Dyrektora Miejsko–Gminnego Centrum Kultury i Turystyki  w Bodzentynie –  Marcina Sikorskiego
Księdza proboszcza Jarosława Majkę
Księdza profesora Zygmunta Noconia
Radnego – Józefa Kołomańskiego 
Emerytowanych nauczycieli szkoły
Przedstawicieli  Rodzin Patronów, w tym córkę Jana Cedro – Marię Borycką oraz syna Marii Cedro – Biskupowej – Stanisława Biskupa
Przedstawicieli klasowych Rad Rodziców wraz z  przewodniczącą Julią Markiewicz   
Grono Pedagogiczne  oraz uczniów

Następnie odśpiewano hymn szkoły, który powstał kilka lat po nadaniu imienia i towarzyszy ważnym szkolnym uroczystościom. Słowa hymnu to wiersz Marii Cedro Biskupowej pt. „Ziemio Kielecka”, do którego melodię skomponował nauczyciel muzyki – pan Robert Puchała.

Z kolei panie Monika Figiel i Beata Łapka odczytały spisaną wierszem historię szkoły ze zwróceniem uwagi na zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas I – VI pod opieką pani Magdaleny Skrzeczyny. Pan Robert Puchała zadbał natomiast o stronę muzyczną i wokalną. W scenariuszu wykorzystane zostały najbardziej znane wiersze poetów poświęcone najpiękniejszym i najciekawszym zakątkom naszego regionu, przyrodzie oraz królującej wśród gór Łysicy. Nie zabrakło wierszy satyrycznych i obyczajowych na temat sytuacji z życia codziennego. Uczniowie przygotowali też scenkę z udziałem  czarownicy i diabła Boruty – legendarnych, fantastycznych postaci nieodzownie kojarzących się z Górami  Świętokrzyskimi. Występ wzbogaciły  piosenki „ na ludową nutę”, a na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali „Świętokrzyskie, jakie cudne”.

Mali artyści prezentowali się wspaniale i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Uroku przedstawieniu dodały ludowe akcenty w strojach dziewcząt, a mianowicie barwne, kwieciste chusty i czerwone korale.

Po programie artystycznym głos zabrał burmistrz pan Dariusz Skiba, który podzielił się swoimi wrażeniami i  podkreślił  wyjątkowy charakter uroczystości, po czym  goście udali się na poczęstunek.

Magdalena Skrzeczyna

/Archiwum gminy, EŚ

 

 

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech