Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, w dniu imienia Św. Floriana patrona wszystkich strażaków. Obecnie na terenie Gminy Bodzentyn działają cztery ochotnicze straże pożarne: w Bodzentynie, Wzdole Starej Wsi, Psarach i Sieradowicach. Najstarszą strażą jest powstała w 1904 r. straż w Bodzentynie, najmłodszą w Sieradowicach założona w 1961 r.

Druhowie aktualnie działających straży kultywują pamięć o swoich stowarzyszeniach. Są widoczni w życiu społecznym i kulturalnym gminy. Podczas akcji gaśniczych i ratunkowych walczą z pożarami i klęskami żywiołowymi, biorą udział w uroczystościach lokalnych i obchodach świąt narodowych.

Ochotnicze straże pożarne w Leśnej, Siekiernie i Śniadce rozpoczęły działalność w 2 poł. lat dwudziestych XX w. Formalnie musiały odbyć zebranie założycielskie, wybrać zarząd i naczelnika, przyjąć statut wzorowy oraz dokonać odpowiednich formalności w urzędzie Starosty Powiatowego w Kielcach i Kieleckim Urzędzie Wojewódzkim. Założycielami straży były osoby biorący aktywny udział w życiu wsi o określonych poglądach politycznych, w tym czasie głównie zwolennicy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem oraz Stronnictwa Chłopskiego.

Zebranie założycielskie straży w Leśnej odbyło się w 1929 r. Jej założycielami byli Władysław Smoliński, Jan Piwko, J. Kozłowski, Franciszek Szafraniec. W 1935 r. prezesem Zarządu Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnej był Jan Nowak, naczelnikiem straży Stefan Sikora, sekretarzem Jan Łakomiec, skarbnikiem Stanisław Smoliński. Straż Pożarna w Leśnej gasiła pożary w swojej wsi i okolicznych miejscowościach, m.in. w 1929 r. i w 1930 r. przy szosie suchedniowskiej w Bodzentynie.

Członkami założycielami powstałej w 1929 r. straży w Siekiernie byli Leon Jaros nauczyciel szkoły powszechnej, Ignacy Szafraniec, Józef Szmalec. Straż działała jeszcze po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat. Remiza mieściła się w niezachowanym dziś dużym drewnianym budynku przy drodze na Wykus. Cenną pamiątką działalności straży jest przechowywany w Muzeum Wsi Kieleckiej wóz strażacki konny czterokołowy z pompą ssąco-tłoczącą wyprodukowany przez „Zakład powozowy Roman Burak w Kielcach” w 1932 r. Wóz posiadał dodatkowe wyposażenie: hełm ochronny dowódcy drużyny wyprodukowany w „Fabryce Ludwików” w 1938 r., pas bojowy z tasakiem i sikawki bojowe z 1932 r.

W końcu 1928 r. postanowiono utworzyć Ochotniczą Straż Pożarną w Śniadce. Jej założycielami byli Władysław Borkowski sołtys wsi, Andrzej Gwardyś, Marceli Jakubowski pomocnik pisarza Urzędu Gminy w Bodzentynie.

W powyższym tekście, z wykorzystaniem źródeł z Archiwum Państwowego w Kielcach oraz tekstu U. Oettingen, Ochotnicza Straż Pożarna w Bodzentynie 1904-1939, "Świętokrzyskie" 2014, nr 13, przypomniano straże pożarne, które zapisały się w historii naszej gminy, strzegąc mieszkańców od żywiołu ognia. Należy o nich pamiętać!

                                                                                                              Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen; Figura Św. Floriana w Bodzentynie, wóz strażacki z Siekierna, Statut Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnej

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech