Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

 „Jak wspomnień czar
wraca dziś pamięć o tych,
których nie ma.”

Takie słowa, będące myślą przewodnią , przyświecały obchodom  Święta Patrona Wzdolskiej Szkoły.

Dnia 13 maja 2016 roku społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi mogła godnie uczcić tych, których przed  21 laty wybrała sobie jako swojego patrona. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Janusz Wojkowski. W gorących słowach  powitał osoby , które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie: chrzestna sztandaru szkolnego pani Kamila Jarosińska , Burmistrz Miasta i  Gminy Bodzentyn  p. Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Wojciech Kózka, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie p. Jadwiga Dulęba, Jolanta Moskwa, p. Stanisław Chrzęszczyk; przedstawiciele Rady Rodziców Ewa Łubek , p. Paweł Frąk.

Po słowach powitania nastąpił uroczysty Apel Poległych przed tablicami poświęconymi patronom szkoły.

Następnie uczestnicy uroczystości utworzyli orszak i  w asyście sztandaru szkolnego przemaszerowali do Kościoła Parafialnego we Wzdole, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez Ks. Kanonika Stanisława Pichetę. Piękną homilię, na początku której wymienione zostały pseudonimy „ Wybranieckich”, wygłosił  ksiądz Tomasz Szota. Powiedział , iż Patrona nie wybiera się przypadkowo. Wybór patrona i pielęgnowanie jego ideałów zobowiązuje do postaw i zachowań opartych na miłości do Ojczyzny. Przypominając słowa  – BÓG - HONOR -OJCZYZNA – postawił pytanie, co dla nas żyjących współcześnie znaczy mieć honor, jaka jest nasza miłość do Boga i Ojczyzny?

Po Mszy Świętej dalsze uroczystości odbyły się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej . W zaprezentowanym przez uczniów  montażu  słowno – muzycznym można było  usłyszeć  o wydarzeniach, które wpisały się w dzieje naszego narodu. Słowa piosenki „Wybranieccy” napisane przez tych, którzy dali nam wolną Ojczyznę , przypomniały o tych, którym składamy hołd i podziękowanie.

Kolejnym punktem uroczystości był pokaz prezentacji „Żołnierze  Wyklęci”  przygotowany przez młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem p. Piotra Kita.

Uroczystą akademię z okazji Święta Patrona Szkoły przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: p. Taresy Strachowskiej – Sikora i p. Małgorzaty Tusznio – Lech. Oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym przygotował Tomasz Łukowiec. Dekorację stwarzającą atmosferę powagi i zadumy zaprojektowali i wykonali n-le : p. Alicja Łapka, p. Agata Pytel, p. Roman Pytel.

Część oficjalną zakończyło wystąpienie Burmistrza p. Dariusza Skiby, który podkreślał walory artystyczne programu oraz właściwe wychowanie patriotyczne naszej szkoły.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Janusz Wojkowski poinformował, że  dnia 12 maja 2016 roku przedstawiciele uczniów wraz z nauczycielami złożyli wiązanki i zapalili znicze :

     Dyrektor złożył podziękowania wszystkim, dzięki którym uroczystość miała tak uroczysty przebieg: zaproszonym gościom, księżom, nauczycielom oraz uczniom. Myślę , że ten dzień  pozostanie na długo w pamięci nie tylko organizatorów, ale również i tych , którzy uświetnili ją swym przybyciem.

Teresa  Rynkowska

\

/Archiwum szkoły

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech