Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Do 24 maja 2020 r. przedłużone zostaje zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczenie prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelniach. W przypadku egzaminów, rząd przewiduje, że egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-29 czerwca 2020 r. , zaś ósmoklasisty w terminie 16-18 czerwca 2020 r. Dodatkowo rząd planuje w najbliższym czasie przedstawić decyzje dotyczące prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

 

Przedłużenie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków

Do wyznaczonego terminu , uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, oraz ponadpodstawowych będą kontynuować naukę w formie zdalnej.

Informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek mają zostać podane wkrótce.

Ograniczenie działalności na uczelniach

EGZAMINY

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – podkreślił szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas maturzystom oraz ósmoklasistom, aby przygotowali się do egzaminów.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty planuje się, że będzie sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich.

Egzamin maturalny

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek zaznaczył, że matury nadal będą jakościowym wyznacznikiem rekrutacji na studia. A w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. Jednak możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.

Egzamin zawodowy i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do ogłoszonych terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, powiedział, że będą one zależne od tego, czy Polacy nadal będą zakładali maseczki oraz utrzymywali dystans społeczny, w tym także w komunikacji publicznej.

Podstawa Prawna:

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-terminy-egzaminow-maturalnego-i-osmoklasisty-przedluzamy-zamkniecie-przedszkoli-i-zlobkow-oraz-szkol-i-uczelni

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech