Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, 
teraźniejszości ani prawa do przyszłości".
Ta myśl Józefa Piłsudskiego, niech towarzyszy wszystkim tym, którzy pamiętają o bohaterach, bez których nie moglibyśmy cieszyć się wolnością.

 

W Świętej Katarzynie 14 maja odbyły się dwie uroczystości. Pierwsza rozpoczęła się sesją Rady Miejskiej w trakcie, której sędziemu Andrzejowi Jankowskiemu nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn. Podczas sesji była również prezentacja filmu dokumentalno-fabularyzowanego „Polowanie na kata” w reżyserii Doroty Kosierkiewicz. Film częściowo rekonstruujący wydarzenia z 1943 roku, ukazywał wstrząsające obrazy, przedstawiające w jaki sposób Albert Schuster mordował Polaków. Druga część – odsłonięcie pomnika Polaków pomordowanych przez Niemców - odbywała się przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Sędzia Andrzej Jankowski poświęcił wiele lat swojego życia na odnalezienie i doprowadzenie do ukarania Alberta Schustera znanego jako Kat Łysogór. Zadanie to było niezwykle trudne, bowiem wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyło, a dotarcie do żyjących sprawiło pewne problemy.

Pod koniec wojny Schuster zniknął. Jednak upór i drobiazgowe śledztwo sędziego Jankowskiego w końcu doprowadziły do postawienia go przed sądem. Sam proces w Niemczech nie był łatwy, ale ostatecznie Schustera skazano na karę śmieci, a wyrok został wykonany w 1973 roku.

- Przytaczane przez historyków liczby są bezwzględne i w pełni oddają to, co działo się wiele lat temu. Dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, to wydarzenia naznaczone krwią – powiedział dr Tomasz Domański, reprezentujący kielecką delegaturę  Instytutu Pamięci Narodowej. – Działania Schustera byłyby zapewne owiane tajemnicą, gdyby nie trud i wysiłek sędziego Jankowskiego – podkreślał zasługi.

- Dla mieszkańców gminy Bodzentyna sędzia Andrzej Jankowski jest postacią bardzo ważną - przyznaje Burmistrz miasta i gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba.

Wręczony Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyn jest wyrazem wielkiego uznania i wdzięczności dla zasług sędziego Jankowskiego w zakresie kultywowania pamięci o tragicznych latach II Wojny Światowej oraz doprowadzenia do osądzenia sprawcy zbrodni niemieckich na mieszkańcach Bodzentyna, Gminy Bodzentyn i innych miejscowości w paśmie Łysogór dokonanych w roku 1943.

Zaproszeni goście składali wyrazy uznania i gratulowali sędziemu.

- Nie spodziewałem się tego wyróżnienia. Dlatego jestem bardzo wdzięczny i cieszę się, że wiąże się to z faktem, że pamięć o tych wydarzeniach jeszcze trwa – przyznaje sędzia Jankowski.

Sędzia Jankowski podkreślił, że: - Naród, który traci pamięć, traci życie. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach. - Dziękując za wyróżnienie zaznaczył, że chyba żaden inny naród nie był tak poniżany w czasie wojny jak Polacy.

Po sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w szkole podstawowej w Świętej Katarzynie, uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej w intencji Polaków pomordowanych przez Niemców w czerwcu 1943 roku.

Po nabożeństwie, w Świętej Katarzynie, obok wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego dokonano odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary wojny.

Właśnie w tym miejscu, które w czasie wojny spłynęło krwią niewinnych ludzi, przypomniano o obowiązku, który spoczywa na nas wszystkich.

Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego - Andrzej Sosnowski, przywitał przybyłych na uroczystości, a w szczególności kombatantów. W swym wystąpieniu opowiedział o roli leśników w organizowaniu ruchu oporu oraz poinformował o roli administracji ŚPN w utrzymaniu i zachowaniu miejsc narodowej martyrologii.

Wojewoda Świętokrzyski mówiła o obowiązku, jaki spoczywa na nas: - Naszym obowiązkiem jest dzięki takim uroczystościom jak dziś kultywować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za naszą Małą Ojczyznę. Brak pamięci o takich bohaterach i wydarzeniach, to jakby pozwolić im umrzeć po raz drugi – skomentowała Agata Wojtyszek.

Z kolei Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, podziękowała za inicjatywę Panu Burmistrzowi Dariuszowi Skibie, Radnym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by ten dzień w tak pięknej oprawie miał miejsce.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn złożył podziękowania panu Bogusławowi Sitnickiemu - inicjatorowi pomnika za wsparcie moralne, pani Pelagii Barwickiej - przesłuchiwanej w przeszłości przez "Kata Łysogór", panu Henrykowi Dłużewskiemu - projektantowi pomnika,  panu Dawidowi Szlufikowi - wykonawcy oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej uroczystości i przyczynili się do powstania pomnika.

- W takich chwilach jak ta, serca rodaków muszą bić mocniej – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, oddając hołd ofiarom bestialskiego mordu.

/EŚ

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech