Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Rząd planuje stopniowe złagodzenie restrykcji związanych z COVID-19 w celu „odmrożenia” polskiej gospodarki. Pierwszy etap złagodzenia obostrzeń przypada na dzień 20 kwietnia 2020 r. Od tego dnia będzie można udać się w celach rekreacyjnych do lasu i parku, w sklepie więcej osób w jednym czasie będzie mogło dokonać zakupów, zaś młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

 

Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa – podstawa nowej normalności

Mając na celu ochronę obywateli do odwołania będą obowiązywać następujące zasady bezpieczeństwa:

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Proces stopniowego zdejmowania obostrzeń będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Rząd wstępnie przewiduje, że będzie się on składał z czterech etapów. Pierwszy etap obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Z kolei daty wejścia w życie kolejnych będą ustalane na bieżąco kierując się dynamiką nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020 r.

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu oraz usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

Życie społeczne

Od 20 kwietnia 2020 r. możliwe jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. W związku z czym można wejść do lasów i parków, bieganie oraz jazda na rowerze również nie są zabronione. Jednakże na zewnątrz można przebywać tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

Liczba osób uczestniczących w mszy lub innym obrzędzie religijnym będzie teraz zależna od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Jednak z zastrzeżeniem, że będzie musiała zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przy czym wdrożenie kolejnych etapów zdejmowania obostrzeń zależne będzie od:

Oznacza to, że wprowadzenie kolejnych zmian może nastąpić szybciej bądź później w zależności od wyników przeprowadzanych analiz.

Ponadto Rząd apeluje do obywateli o nie rezygnowanie z dyscypliny społecznej i o przestrzeganie obowiązujących ograniczeń pomimo stopniowego znoszenia restrykcji. Gdyż tylko odpowiedzialne zachowanie pozoli na pełny powrót do normalności.

Podstawa prawna: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000069701.pdf 

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech