Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W sobotę, 10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską i ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

To tragiczne wydarzenie wpłynęło na życie społeczne Polaków. Data 10 kwietnia wpisała się na stałe w polski kalendarz historyczny.

Ofiarami katastrofy były również osoby związane z regionem świętokrzyskim: wicepremier Przemysław Gosiewski, wiceminister kultury Tomasz Merta, dowódca Wojsk Lądowych generał Tadeusz Buk, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski, wiceprezes fundacji „Golgota Wschodu” Teresa Walewska-Przyjałkowska, aktor Janusz Zakrzeński.

Dwa miesiące po tragedii w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie powstało Oratorium Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w formie pomnika w kształcie granic Polski ze zdjęciami 96 ofiar. Przy nim umieszczono urnę z ziemią z miejsca katastrofy.

W bieżącym roku z powodu panującej pandemii nie będziemy uczestniczyć we wspólnych obchodach, ale warto przypomnieć uroczystości z 10 kwietnia 2016 r., kiedy mieszkańcy Gminy Bodzentyn zebrali się w Kałkowie-Godowie aby uczcić ofiary katastrofy.

Uroczyste nabożeństwo w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej koncelebrował ks. kanonik Zbigniew Stanios kustosz Sanktuarium. Następnie uczestnicy udali się w stronę „Golgoty Wschodu” – miejsca upamiętniającego martyrologię Polaków. Tutaj zgromadzono się pod pomnikiem Katastrofy Smoleńskiej. Modlono się za dusze 96 osób, złożono kwiaty, zapalono znicze.

W kolejną rocznicę katastrofy będzie nam towarzyszyć wspólna refleksja konieczności pamiętania o Tych, którzy dziesięć lat temu lecieli do Katynia w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej i Tych, zamordowanych przez radzieckie władze przed 80. laty wiosną 1940 roku.

 

                                                                                             Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen; tablica na Świętym Krzyżu i obchody 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Kałkowie-Godowie.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech