Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Postać ta w szczególny sposób czczona jest w Bodzentynie i przypominana w nawiązaniu do wydarzeń Jego życia i Kościoła Katolickiego. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Polskiego Papieża. W kościołach odbywały się nabożeństwa, w tym roku w związku z pandemią bez udziału wiernych, ale modlono się w domach wśród najbliższych. Modlono się pamiętając również o jego dokonaniach dla Polski. Dla nas, Polaków, pontyfikat Papieża Polaka ma olbrzymie znaczenie.

Święty Jan Paweł II zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej Ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

W 1974 r. zaproszono kardynała biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę do Bodzentyna na uroczystości związane z peregrynacją kopii obrazu Jasnogórskiej Pani. Tu odprawił mszę świętą i wygłosił homilię. W ten sposób Jego pobyt na ziemi bodzentyńskiej stał się ważnym aktem sakralnym, ale też nawiązaniem do dziejów miasta, którego właścicielami do 1789 r. byli biskupi krakowscy. Mówił: Jeżeli Maryja nawiedza nas, jeżeli dzisiaj nawiedza w Kościele kieleckim Waszą parafię bodzentyńską, tutaj przy Świętym Krzyżu, to czyni to po to, ażeby przez swoje nawiedzenie przynieść Jezusa Chrystusa, owoc swojego żywota, nowym pokoleniom, tym, które już są i które idą….

Pobyt Metropolity krakowskiego w Bodzentynie upamiętniono tablicą ufundowaną przez parafian w 1983 r., umieszczoną na budynku miejscowego kościoła.

W 2003 r., pragnąc podkreślić wielki autorytet duchowy i moralny Jana Pawła II oraz historyczny związek miasta z krakowską, kościelną stolicą, w 25. rocznicę pontyfikatu Rada Miejska w Bodzentynie nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bodzentyna. Przypomina o tym tablica w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn.

W 2010 r. przy kościele Św. Ducha odsłonięto pomnik Ojca Świętego wzniesiony z funduszy parafialnych. Na cokole, pod rzeźbą Papieża, widnieją słowa: Nie lękajcie się. Tak brzmiał początek przesłania, jakie 16 października 1978 r. skierował do świata nowo wybrany Papież – Jan Paweł II. Również w tym roku zakończono odbudowę pobliskiego kościółka, jak głosi napis: w V rocznicę odejścia Papieża Jana Pawła II do Domu Ojca.

Przy Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi z inicjatywy pracowników szkoły i uczniów odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, jako wyraz wdzięczności za dar głoszenia prawdy będącej gwarancją wolności.

Na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 11 października 2016 r. Święty Jan Paweł II został Patronem Miasta i Gminy Bodzentyn. Uroczystości w Bodzentynie odbyły się 11 grudnia 2016 r. W kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika kielecki biskup Jan Piotrowski, wraz ks. Zbigniewem Krasem kapelanem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ks. dr. Leszkiem Sikorskim, celebrował nabożeństwo. Na budynku kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę. To kolejny religijny znak kulturowy. W tymże roku kościół w Bodzentynie otrzymał z rąk kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi Świętego Jana Pawła II.

Wszystkie te wydarzenia na stałe wpisały się w historię naszego miasta. Są wyrazem pamięci o Świętym Papieżu Polaku, „Wiernym Synu Kościoła i Ojczyzny”. Powierzmy się Jego opiece!

                                                                                          Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech