Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna czas przygotowania do Świąt Wielkanocy. To dni będące wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania.

Niedziela Palmowa zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” jest obchodzona w Polsce od czasów średniowiecza. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjnie przygotowywane z gałązek wierzby lub plecione z suszonych traw i kwiatów, ozdobione wstążkami; symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wiernych palm.

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Radość i chwała tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie.

Udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia. W niektórych parafiach asysta liturgiczna wychodzi na zewnątrz kościoła, a potem procesjonalnie podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni, w które następnie kapłan trzykrotnie uderza krzyżem, ukazując w symboliczny sposób, że krzyż otwiera drogę do nieba. Podczas tego obrzędu śpiewa się antyfonę: "Bramy, podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały". Zaraz przy wejściu do kościoła czytana jest Ewangelia o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie kapłan święci palmy. Później zostają one spalone a popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową następnego roku.

Procesja z palmami w tym dniu jest upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś strony zgodą wiernych na drogę do Boga przez krzyż. W tym roku to ważne święto religijne będziemy przeżywać w skupieniu, w gronie rodzinnym. Niech ten czas stanie się refleksją nad naszym życiem, wiarą i nadzieją. Święty Jan Paweł II, Patron Miasta i Gminy Bodzentyn powiedział: „Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie… są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża…tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą”.

                                                                                                         Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech