Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna czas przygotowania do Świąt Wielkanocy. To dni będące wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania.

Niedziela Palmowa zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” jest obchodzona w Polsce od czasów średniowiecza. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjnie przygotowywane z gałązek wierzby lub plecione z suszonych traw i kwiatów, ozdobione wstążkami; symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wiernych palm.

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Radość i chwała tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie.

Udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia. W niektórych parafiach asysta liturgiczna wychodzi na zewnątrz kościoła, a potem procesjonalnie podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni, w które następnie kapłan trzykrotnie uderza krzyżem, ukazując w symboliczny sposób, że krzyż otwiera drogę do nieba. Podczas tego obrzędu śpiewa się antyfonę: "Bramy, podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały". Zaraz przy wejściu do kościoła czytana jest Ewangelia o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie kapłan święci palmy. Później zostają one spalone a popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową następnego roku.

Procesja z palmami w tym dniu jest upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś strony zgodą wiernych na drogę do Boga przez krzyż. W tym roku to ważne święto religijne będziemy przeżywać w skupieniu, w gronie rodzinnym. Niech ten czas stanie się refleksją nad naszym życiem, wiarą i nadzieją. Święty Jan Paweł II, Patron Miasta i Gminy Bodzentyn powiedział: „Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie… są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża…tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą”.

                                                                                                         Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech