Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Rząd wprowadził korekty w rozporządzeniu, tym samym wprowadzając wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”. Została również rozszerzona lista osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany w opublikowanym 31 marca rozporządzeniu w sprawie ograniczeń w związku z epidemią.

W rozporządzeniu wprowadzającym nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa zostało uszczegółowionych kilka kwestii - m.in.:

  1. Mieszkając w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

W związku z tym jeśli dana osoba nocowała w hotelu jeszcze przed wejściem nowych przepisów, może ona dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

  1. Miejsca pracy – ułatwienia dla linii produkcyjnych

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Z kolei jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. linia produkcyjna na to nie pozwala – ma on prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

  1. Wyjątki w „godzinach dla seniora” (10:00-12:00)

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”, które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada „3 osoby na jedno stanowisko kasowe” tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

W „godzinach seniora” apteki będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Podstawa prawna

Rozporządzenie z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie ws. ograniczeń w związku z epidemią http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/577

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/577

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/funkcjonowanie-hoteli-i-zakladow-pracy-korekty-w-rozporzadzeniu

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech