Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Od 1 kwietnia 2020 r. z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się dodatkowy obowiązek, mianowicie korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”, z której użytkowanie jeszcze do wczoraj było dobrowolne.

Rzeczony obowiązek wprowadziła podpisana przez Prezydenta w dn. 31 marca 2020 r. specustawa. Pełna nazwa specustawy to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Informacje o obowiązku korzystania z rządowej aplikacji można znaleźć w artykule 7e ust.1..

Przypominamy, że obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obowiązek jej odbycia mają także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Liczy się zdrowy rozsądek

Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Służy ono także jako narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny, jak np. zakaz wychodzenia z domu.

To m.in. od postawy i odpowiedzialności obywateli objętych kwarantanną zależy, jak szybko uda uporać się z pandemią. Dlatego bardzo ważne jest by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad.

„W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji”– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aktywacja na miejscu

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia specjalny formularz lokalizacyjny. W formularzu deklaruje ona miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Zebrane w ten sposób dane trafiają do systemu, a później przekazywane są do aplikacji.

Po dotarciu danych do systemu rządowej aplikacji osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

WAŻNE! Najpierw musi przyjść SMS, dopiero później można dokonać aktywacji aplikacji. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. Oznacza to, że dane osoby, która musi odbyć obowiązkową kwarantannę są już w bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Uwaga, aplikację należy aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

Jak aktywować aplikację

W przypadku telefonu z systemem Android aplikację można znaleźć w sklepie Google Play. Dla smartfona z systemem iOS aplikację można pobrać w App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy Google Play oraz App Store znajdują się na pulpicie urządzenia. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, tj. „ Kwarantanna domowa”. Po jej wyszukaniu należy kliknąć w przycisk „Instaluj”.

Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto w aplikacji zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS.

Codzienne zadaniowanie

Tuż po aktywacji aplikacji użytkownik dostaje zadanie w postaci zrobienia sobie zdjęcia (tzw. „selfie”). Posłuży ono za zdjęcie referencyjne. Zdjęcie to będzie bardzo ważne, bo to do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie zrobione w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji „Kwarantanny domowej”. Od tego momentu na osobę objętą kwarantanną czekać będą kolejne zadania. Zadanie zawsze będzie takie samo, będzie nim prośba o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia do wykonania będzie kilka takich zadań. SMS-y będą przychodzić o różnych porach.

„W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym”– wyjaśnia minister cyfryzacji.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie jest sygnałem dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny.

Wizyty policji można spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie należy zapominać o tym, aby telefon był zawsze naładowany, a dźwięki niewyciszone. Osoby przebywające na kwarantannie powinny regularnie spradzać SMS-y.

Szybka ścieżka

Specjalnie zaprojektowana rządowa aplikacja stanowi nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale jest również sporą pomocą także dla jej użytkowników.

„Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym” - mówi szef MC –„Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii” – dodaje.

Z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby ze stwierdzoną dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, iż nie są one abonentami bądź użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego, które umożliwiało by zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Istnieje możliwość złożenia oświadczania telefonicznie pod następujący numer telefonu: 22 165 57 44.

W przypadku gdy niemożności złożenia oświadczenia telefonicznie, należy wypełnić specjalny druk i przekazać go Policji. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa

Pod podanym linkiem można również znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak są wykorzystywane (aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co należy zrobić w przypadku kiedy istnieje problem z wykonaniem zadania.

Opracowano na podstawie, źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-kwarantanna-domowa--od-dzis-obowiazkowa

 

Ulotka aplikacji "Kwarantanna domowa"

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech