Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Trwają intensywne prace nad budową ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 752. Budowana ścieżka jest elementem nowego szlaku komunikacyjnego jaki ma przebiegać przez Góry Świętokrzyskie według projektu pn. „Ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie obszaru Natura 2000 Łysogóry poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania unijnego na realizację tego projektu wyniosła 3 654 708,95 zł. Z kolei kwota jaką gmina przeznaczyła ze swojego budżetu na jego realizacje to 1 434 586, 37 zł. 

Tworząca się trasa przeznaczona dla rowerów umożliwi zarówno mieszkańcom jak i turystom jednoczesne aktywne spędzanie czasu wolnego wraz z podziwianiem walorów przyrodniczych naszego województwa, gdyż powstająca ścieżka prawie w 90% prowadzić będzie przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Trasa ścieżki rozpoczyna się od granicy z Krajnem (Gm. Górno) przez Świętą Katarzynę, wiodąc w kierunku Bodzentyna dochodzi do miejscowości Podgórze. Długość tej trasy wynosi ok. 4 km, z czego ok. 3 km gruntu pod ścieżkę zostało już utwardzone.

Niezwykle czasochłonnym odcinkiem podczas prac budowlanych okazał się być odcinek przebiegający przez las w Świętej Katarzynie, który ze względu na trudne podłoże i lokalizacje wymagał niejednokrotnego osuszenia i ponownego utwardzenia. W niektórych miejscach wymagana była również wymiana gruntu na głębokości dochodzącej nawet do ok. 1,5 m.

Z obecnie trwających prac, przygotowywany jest również grunt pod wydzielone miejsce wypoczynkowe, tzw. wiatę, gdzie umieszczone zostaną ławki, stół i stojaki na rowery. Na terenie ścieżki umieszczonych będzie 6 tablic informacyjnych na temat gatunków roślin, zwierząt czy siedlisk przyrodniczych objętych ochroną na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Z pozostałych robót wymaganych do pełnego wykonania ścieżki rowerowej, oprócz utwardzenia pozostałej części podłoża i wyłożenia na niego asfaltu, konieczne będzie również przeprowadzenie prac wykończeniowych, w tym m.in. dokonania oznakowania poziomego i pionowego ścieżki oraz montaż barierek zabezpieczających. Termin wykonania ścieżki wyznaczony jest do 15 października 2020 r.

Aby zapewnić dodatkowy komfort wszystkim cyklistom i zadbać o zachowanie czystości środowiska naturalnego, w Świętej Katarzynie na parkingu w pobliżu klasztoru budowany jest szalet, który na razie jest jeszcze w surowym stanie. Tam również zostanie wybudowana wiata gdzie będzie można odpocząć.

Mamy nadzieję, że gdy tylko budowa ścieżki rowerowej zostanie ukończona wszyscy miłośnicy jednośladów będą mogli korzystać z niej by realizować swoją pasję.

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech