Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi w dniu 4 marca 2020 r. odbyły się patriotyczne uroczystości przygotowane przez uczniów szkoły pod kierunkiem nauczycieli Barbary Wzorek-Biskup i Piotra Kity.

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie głos zabrała prof. Urszula Oettingen prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna. Przypomniała że uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego mają miejsce w Leśnej i Siekiernie od 2013 r. Mówiła o kpt. Aleksandrze Życińskim ps. „Wilczur”, zamordowanym przez komunistyczne służby w 1948 r. Jego prochy zostały odnalezione w 2016 r. w Zgórsku i obecnie spoczywają na cmentarzu w Bliżynie. Obok niego pochowano Józefę Życińską uczestniczkę walk i patriotkę głoszącą do końca prawdę o swoim mężu. Mjr Józefa Życińska ps. „Zośka” brała udział w uroczystościach w Leśnej oraz w Siekiernie-Podmieściu. Zmarła dwa lata temu.

Uczniowie zaprezentowali występ, w którym przypomnieli uczestników walk o niepodległość w okresie tzw. drugiej konspiracji po 1944 r., w tym Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, zamordowaną w wieku 17 lat i mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, dowódcę 5 Wileńskiej Brygady AK. Wypowiedziom towarzyszyła przejmująca muzyka i patriotyczne pieśni.

Skromna, a zarazem sugestywna aranżacja plastyczna sceny, kontury sylwetek osób wśród leśnych drzew potęgowały atmosferę powagi i zadumy. Prosty brzozowy krzyż, pod którym płonęły dwa znicze uzupełniały scenografię. Występujący w ciemnych strojach wpisywali się w nastrój walki, a zarazem okrucieństwa komunistycznych służb. Na ekranie pojawiły się migawki z filmu „Wyklęty” Konrada Łęckiego, który był nagrywany na terenach nam bliskich, m.in. w Świętej Katarzynie.

Uroczystość była kolejnym przejawem pamięci uczniów i nauczycieli szkoły o ważnych wydarzeniach polskiej historii.

                                                                                           Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen, Beata Domańska-Kózka

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech