Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Gmina Bodzentyn otrzymała prawie 30 tys. zł na renowację kompleksu miejsc pamięci narodowej na Wykusie. Pieniądze przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Gmina Bodzentyn jako jedyna w regionie uzyskała wsparcie na ten cel.

Wniosek złożony został przez Gminę Bodzentyn w porozumieniu z Nadleśnictwem Suchedniów, Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Amii Krajowej „Ponury”- „Nurt” i innymi instytucjami oraz organizacjami kultywującymi pamięć o tych miejscach.

 

Zadanie zakłada renowację zespołu miejsc pamięci. W jego skład wchodzą cztery mogiły żołnierzy Armii Krajowej (Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, Mariana Cieśli „Mietka”, Tadeusza Lange „Szylinga”, grupy Jana Kosińskiego „Jacka”), pomnik żołnierzy Grupy Warszawskiej, Kapliczka na Wykusie wzniesiona z inicjatywy żołnierzy AK w 1957 r.

Działania będą polegały na pracach remontowo-porządkowych z poszanowaniem charakteru miejsc w środowisku przyrodniczym, z użyciem naturalnych materiałów i istniejących nawarstwień przejawów pamięci. Będzie to naprawa i wymiana drewnianych elementów, oczyszczenie kamienia, uczytelnienie napisów; przy kapliczce prace remontowo-konserwatorskie ogrodzenia, wymiana chodnika oraz remont wiaty nad ołtarzem, gdzie odbywają się msze polowe. Ważnym elementem będzie oznakowanie miejsc i wskazanie do nich dojścia.

Miejsca te są obiektami dziedzictwa narodowego o charakterze ogólnopolskim i regionalnym. Tutaj stacjonowały oddziały Armii Krajowej dowodzone przez mjr. Jana Piwnika ps. „Ponury” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Wykus to obszar uświęcony polską krwią, przypominający o walkach żołnierzy Armii Krajowej z niemieckim agresorem. Tutaj przy kapliczce odbywają się corocznie uroczystości patriotyczne. To miejsce spajające pamięć o walczących o niepodległość Polski w latach II wojny światowej.

                                                                                    Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech