Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Już karnawał włożył maskę,

Drzwi otworzył z hukiem, z trzaskiem!

Wpadł, jak wicher do pokoju, w czym?

W karnawałowym stroju

 

Karnawał, to w naszej tradycji czas przepełniony muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe, które charakteryzują się wspaniałymi strojami, tajemniczymi maskami oraz zabawą do utraty tchu. Dla przedszkolaków to czas niezwykły, dostarczający wielu przeżyć i radości. Dzieci czekają na ten dzień przez wiele, wiele dni…

19 lutego od samego rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie z bajek: księżniczki, królewny, cyganki, policjanci, strażacy, motylki, elfy, biedronki, wróżki – nie sposób policzyć i wymienić wszystkich. O godz. 9.00 z wielkim zapałem i uśmiechem na twarzy przedszkolaki przybyły do budynku szkoły, gdzie w sali balowej rozpoczął się bal karnawałowy. Muzykę słychać było z daleka. Dzieci ze starszych grup już tańczyły, więc młodsi nie tracąc ani chwili, szybko poprawili korony, diademy i włączyli się w barwny korowód. W pięknie ustrojonej sali podczas pląsów zrobiło się bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy – pomimo zmęczenia. Zaproszeni przez Dyrekcję szkoły animatorzy z firmy A.C. Dance z właścicielem, znanym w województwie świętokrzyskim licencjonowanym trenerem Zumby, p. Arturem Cieślikiem z przytupem wprowadzili dzieci w muzyczne rytmy. A tych nie brakowało. Była muzyka Disco Polo, POP, Rock. Z wielką radością dzieci uczestniczyły w różnorodnych konkursach: taniec z balonami, tunel przetrwania, próba sił z piłką, księżniczki i zamek, piraci, skocz na balona, ręka noga na podłodze oraz wielu innych zabawach indywidualnych i grupowych. Kiedy czas dobiegł końca, przedszkolaki z żalem opuszczały balową salę. Jedynym pocieszeniem była myśl, że wprawdzie kolejny karnawałowy bal dopiero za rok, ale przecież będą jeszcze inne bale i zabawy.

Tak bawiły się starsze przedszkolaki, natomiast najmłodsza grupa 3-latków bawiła się na swym balu ostatkowym w zupełnie innych rytmach, ale równie skocznie i wesoło.

Otóż grupę maluchów, na zaproszenie wychowawczyni p. J. Zaczkowskiej, odwiedzili w przedszkolu niezwykli goście – przedstawiciele Stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki. W czasie występów dzieci obserwowały pracę prządki na kołowrotku i słuchały towarzyszących jej przyśpiewek. Chętni próbowali swoich sił i także przędli nić…, co okazało się o wiele trudniejsze, niż przypuszczano. Przyśpiewki bardzo zaciekawiły maluchów, ale wspólna zabawa przy akompaniamencie akordeonu porwała przedszkolaków do tańca. Ach! Co to były za emocje! Niby każdy zna „Starego niedźwiedzia”… lecz przy muzyce na żywo i w towarzystwie członków zespołu, to nie była zwykła piosenka i zwykła zabawa, to był niezwykle szalony bal… Spotkanie z prężnie działającym w naszym regionie i krzewiącym kulturę Małej Ojczyzny Stowarzyszeniem Wzdolskie Kołowrotki, pozwoliło przedszkolakom poznać obrzędy i zabawy ludowe z dawnych czasów, na nowo odkryć tradycyjne zabawy dziecięce, a zapustowe zwyczaje i szaleństwa jeszcze długo będą wspominane w niejednym kąciku zabaw przedszkolaka.

Szkoda, że tak szybko minął karnawałowy czas uciech i pląsów. Świetnie, że zostały wspaniałe wrażenia.

Zespół Szkół we Wzdole Rządowym

Samorządowe Przedszkole

Fot. Zespół Szkół we Wzdole Rządowym

Samorządowe Przedszkole

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech