Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Nowe polskie święto państwowe, czyli Dzień Nauki Polskiej , obchodzimy 19 lutego poczynając już od tego roku. Data tego święta została wybrana nie przypadkowo, bowiem przypada na dzień urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, który znacząco wpłynął na kierunek rozwoju ludzkiej cywilizacji.

 

Polscy naukowcy przez stulecia dokonują przełomowych odkryć na skalę światową i stale zapisują swe dziedzictwo na kartach polskiej i światowej historii. Dlatego 5 lutego 2020 r. przez Sejm została uchwalona specjalna ustawa stanowiąca nowe święto honorujące polski dorobek naukowy.

W zamyśle Dzień Polskiej Nauki ma być również inspiracją dla społeczeństwa do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić jego zainteresowanie nauką.

Z tych jakże „kultowych” postaci znanych polskiej nauce, które mogły by zainspirować kolejne pokolenia należało by wymienić dwukrotną noblistkę Marię Curie-Skłodowską, Ignacego Łukasiewicza, który przyczynił się do rozwoju przemysłu naftowego oraz Henryka Zygalskiego wynalazcy koncepcji tzw. płachty Zygalskiego, która przysłużyła się w złamaniu kodu Enigmy.

Przyszłością narodu jest nauka, gdyż dzięki niej weryfikujemy rzeczywistość, tworzymy rzeczy pozornie niemożliwe i odkrywamy to co nieznane, nazywamy rzeczy po imieniu. To właśnie nauka znacząco wpływa na postęp i polepszenie się warunków życia każdego człowieka.

Dlatego z okazji Dnia Nauki Polskiej wszystkim Polskim Naukowcom życzymy owocnych odkryć, popularyzowania Polski na arenie międzynarodowej oraz stawania się inspiracją dla przyszłych pokoleń Polaków.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech