Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Oczekiwanie, niepewność i zwycięstwo na Folkloriadzie Jurajskiej.

Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie z Gminy Bodzentyn uczestniczył 1-2 sierpnia w ogólnopolskim przeglądzie folklorystycznym pn. Folkloriada Jurajska w Żarkach Letnisku, organizowanym już po raz IX.

Dwudniowy przegląd podzielono na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych odbywający się pierwszego dnia Folkloriady oraz Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, który miał miejsce drugiego dnia.

Nasi uczestnicy swymi występami podbili serca publiczności, która już podczas prób licznie gromadziła się i podziwiała kunszt zespołu "Leśnianie". Jury czuwające nad profesjonalną oceną wystąpień zarówno zespołów folklorystycznych jak i kapel docenili doświadczenie i niezwykłe umiejętności zespołu.

Po występach 35-ciu zespołów w atmosferze ciekawości nastąpiło oczekiwanie na wyniki konkursów. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn p. Dariusz Skiba, Dyrektor MGCKiT i p. Jerzy Tofil wspólnie z zespołem oczekiwali w niecierpliwości na odczytanie werdyktu jury. Kolejno wyczytywane miejsca począwszy od wyróżnień poprzez miejsca III i II wzmagało atmosferę niecierpliwości, aż do momentu gdy wszyscy usłyszeli ten najważniejszy dla nas werdykt. Leśnianie zajęli ex aequo pierwsze miejsce!

Równie miłe wydarzenie spotkało nas w drugim dniu przeglądu, gdyż Kapela Towarzysząca "Leśnianom" zajęła trzecie miejsce w przeglądzie kapel.

"Leśnianie" to zespół pieśni i tańca istniejący już 24 lata, kierowany jest przez p. Krystynę Kuropatwę. Przez ten długi okres swej działalności zdobyli wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. honorową odznakę "Zasłużony Dla Kultury Polskiej". Zespół występował również na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie prezentował obrzęd "Wesele świętokrzyskie".

Gratulacje dla Kapeli i Zespołu, życzymy kolejnych sukcesów.

/MS 
Zdjęcia: MGCKiT, MS.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech