Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

      W sobotę 2 kwietnia 2016 r. w klasztorze Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu odbyło się Sympozjum naukowe "Dziedzictwo Świętego Krzyża. Sacrum - kultura - natura". W ten sposób zainaugurowano w regionie świętokrzyskim obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, 200. rocznicy założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i 80. rocznicy ich obecności na Świętym Krzyżu.

      Dzień obchodów to kolejna rocznica odejścia Świętego Jana Pawła II, dla którego Święty Krzyż był miejscem wyjątkowym.

       Organizatorami sympozjum byli: Wojewoda Świętokrzyski, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, Świętokrzyski Park Narodowy.

     Współorganizatorzy wydarzenia to m.in. Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Miasto i Gmina Bodzentyn reprezentowane w Komitecie organizacyjnym przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusza Skibę oraz Przewodniczącą Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn prof. Urszulę Oettingen.

       Obchody odbyły się pod patronatem Biskupa Sandomierskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

       Do świętokrzyskiego Sanktuarium Misjonarzy Oblatów przyjechali historycy, przyrodnicy, duchowni, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, posłowie, miłośnicy regionu i jego dziejów. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn.

         Konferencję otworzył superior klasztoru ojciec Zygfryd Wiecha, który odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zawarte w nim słowa podkreślały wielkie znaczenie Świętego Krzyża, najstarszego polskiego sanktuarium, jako ośrodka tworzącego polską tożsamość narodową i religijną.

        Następnie głos zabrała Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, która mówiła o Świętym Krzyżu jako sercu naszego regionu, miejscu kultu religijnego, do którego od wieków przybywają setki pielgrzymów.

       W imieniu Ministra Środowiska prof. Jana Szyszko list gratulacyjny dla organizatorów odczytał podsekretarz stanu Andrzej Szweda-Lewandowski - Główny Konserwator Przyrody.

       Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Piotr Szafraniec, witając gości, wyeksponował rolę łysogórskiego klasztoru w powiązaniu ze środowiskiem przyrodniczym Gór Świętokrzyskich.  

            W czasie konferencji naukowcy, reprezentujący różne ośrodki badawcze w Polsce mówili o roli Świętego Krzyża w krajobrazie kulturowym Polski, zabytkach polskiego piśmiennictwa, gromadzonych w benedyktyńskim opactwie, dziejach świętokrzyskiego klasztoru w latach niewoli narodowej i w okresie międzywojennym, jego architekturze i niezwykłym usytuowaniu. 

        Sympozjum było również okazją do rozmów dotyczących zabytków Bodzentyna i potrzeby ich wyeksponowania w krajobrazie kulturowym ziemi świętokrzyskiej. Temu celowi mają służyć przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn projekty rewaloryzacji wzgórza zamkowego i stworzenia parku kulturowego z wyeksponowaniem jego wartości przyrodniczych i architektonicznych.

      Święty Krzyż i wyrosły u jego podnóża Bodzentyn to dwa najważniejsze ośrodki życia duchowego Polaków w okresie średniowiecza i wczesnych czasach nowożytnych w regionie świętokrzyskim. W pierwszym kwitło życie monastyczne benedyktynów, opiekunów Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Bodzentyn zaś był odbiciem działalności biskupów krakowskich, będących właścicielami miasta, którzy wpłynęli na jego rozwój w zakresie  religijnym, społecznym, kulturalnym, gospodarczym, urbanistyki i architektury.

      Wydarzenie stanowiło cenną lekcję historii i wyraz pamięci o wszystkich chroniących spuściznę narodową. Było przeżyciem duchowym i jednocześnie przygotowaniem do planowanych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn.

                                                                                        Urszula Oettingen

 Fot. Maria Cedro-Bąkowska, Mirosław Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech