Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

 

Nieznośne, czerwcowe upały i przechodzące burze napawały wielkimi obawami organizatorów Festynu Rodzinnego w Woli Szczygiełkowej. Podobnie jak w poprzednich latach, festyn organizowany był w ramach projektu „Śladami tradycji i kultury ludowej..” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa z dotacją Urzędu Gminy Bodzentyn oraz przy współpracy z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.

W organizację festynu, będącego jednym z elementów projektu, włączyły się również Radna Rady Miejskiej w Bodzentynie Pani Bogusława Jankowicz, sołtys miejscowości Aneta Jarosińska oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej.

Tegoroczny festyn miał wymiar szczególny, ponieważ połączony został ze zbiórką publiczną prowadzoną przez zarejestrowany Komitet Społeczny na rzecz Zuzi Pepaś, dziewczynki z naszej miejscowości cierpiącej na bardzo rzadką chorobę Liegha. Wolontariusze przygotowali więc puszki, do których od czerwca do października zbierane będą środki na leczenie i rehabilitacje Zuzi, nie tylko podczas festynu w Woli. I chociaż 16 czerwca znów okazał się bardzo upalny, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Woli Szczygiełkowej i okolicy okazali się być niezawodni. O godzinie 15.00 organizatorzy imprezy dokonali otwarcia imprezy i powitali przybyłych gości. W festynie wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Ksiądz Proboszcz Marian Jakubowski, przedstawiciele Rady powiatu Kieleckiego w osobach Józefa Szczepańczyka i Wojciecha Kózki, radni Rady Miejskiej w Bodzentynie oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcin Sikorski.

Jak w każdym roku nie mogło zabraknąć zespołów ludowych i stowarzyszeń działających na terenie gminy Bodzentyn. Byli więc z nami: Stowarzyszenie „Inicjatywa” z Sieradowic, Zespół „Furmani„ Zespół „Dąbrowa”, Przedstawiciele Zespołu „Wilkowianie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Celin oraz Koło Gospodyń z Jeziorka, a także przedstawiciele firm, sponsorzy oraz przyjaciele. Przybyli goście powitali i pozdrowili uczestników festynu, życząc dobrej zabawy i gratulując inicjatywy. Burmistrz Dariusz Skiba zachęcił do udziału w zbiórce publicznej na rzecz Zuzi, wręczył jej upominki oraz przekazał ofiary, z których dochód  powędrował do puszek. Mieszkańcy i goście festynu okazali się szczodrzy i hojni, przekazując datki na stoiskach z poczęstunkiem i włączając się do prowadzonej licytacji zebranych  i przekazanych ofiar i gadżetów.

Tuż po radosnym przedstawieniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej oraz występie naszego Zespołu Wolanie spod Łysicy rozpoczęto zbiórkę do puszek w ramach prowadzonej przez Dyrektora Marcina Sikorskiego licytacji obrazów dzieci, nauczycieli oraz artysty z Kielc Pana Michała Jamioła. Jego niezwykłe obrazy wzbudziły wielkie zainteresowanie i znalazły swoich nabywców, którzy zasilili puszki wolontariuszy. Jak się okazało zbiórka przerosła oczekiwania organizatorów, bowiem przekazana i zgromadzona ilość fantów nie mogła zostać wylicytowana jednego dnia, w czym przeszkodziła również pogoda. Mamy nadzieję, że już wkrótce  dary przekazane przez księdza proboszcza Mariana Jakubowskiego, Józefa Szczepańczyka, Leszka Wnętrzaka, Stanisława Koziołka, Halinę Mazur, Zespół Leśnianie, radnych i inne osoby zostaną wystawione na licytację, a uzyskany dochód trafi do puszek i samej Zuzi.

Nasze serca przepełnia wdzięczność i ogromna radość z powodzenia zbiórki oraz uznanie dla wielkich serc wszystkich darczyńców. Takie wydarzenia pokazują naszą wrażliwość i otwartość  na potrzeby drugiego człowieka, bo nie wystarczy samo współczucie czy zrozumienie, trzeba jeszcze namacalnej i wycenionej pomocy, która pomoże w leczeniu, rehabilitacji, a może spełnieniu marzeń Zuzi.

W zbiórkę  do puszek włączyły się również zespoły i stowarzyszenia z naszej gminy, które oprócz przekazanych ofiar pięknie zabawiały gości i mieszkańców pomimo padającego deszczu. Niezwykle ciepło przyjęte zostało przedstawienie Stowarzyszenia „Inicjatywa” pod tytułem „Perypetie małżeńskie''. Na scenie i obok niej z wielkim powodzeniem gości zabawiali „Furmani”, „Dąbrowa”, „Wilkowianie” oraz „Wolanie spod Łysicy”. Było zatem kolorowo, wesoło i tanecznie.

Ale było też aktywnie i sportowo, gdyż dla dzieci i młodzieży nauczyciele przygotowali program ciekawych rozgrywek sportowych, a Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej słodki poczęstunek i przydatne upominki. Dla wszystkich zawodników wielkie brawa, a dla nauczycieli zaangażowanych w działania wyrazy uznania.

Wszyscy, jak jeden „graliśmy” dla Zuzi, swojej koleżanki, pilnej uczennicy i naszej mieszkanki, dziecka, które bardziej niż inne dzieci potrzebuje ludzkiego serca i pomocnej dłoni, a jej rodzice pomocy i wsparcia. I to po części chcieliśmy im wszyscy ofiarować.

Z wdzięcznością myślimy o naszych ofiarodawcach i sponsorach oraz osobach zaangażowanych w różny sposób w przygotowanie całej imprezy. Wszystkim składamy gorące podziękowania. Listę wszystkich darczyńców publikujemy na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa i Zespołu Wolanie spod Łysicy.

Bożena Wyglądacz

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech