Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

„Jeśli Pan Bóg mi pozwoli być jeszcze kiedyś na Wawelu, to pójdę do grobów królewskich i pójdę też do grobu Marszałka. Wtedy przyszedłem na świat, kiedy szli na Warszawę bolszewicy, kiedy dokonał się "Cud nad Wisłą", a jego narzędziem, narzędziem tego "Cudu nad Wisłą”: w znaczeniu militarnym był niewątpliwie Marszałek Piłsudski i cała polska armia. Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną Ojczyzny, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.”

                                                                 Jan Paweł II, Z przemowy w Kielcach 03.06.1991 r.

Józef Piłsudski zmarł  w Pałacu Belwederskim 12 maja 1935 r. o godzinie 20.45. Następnego dnia Aleksandra Piłsudska przekazała jednemu z adiutantów odręcznie napisany testament Marszałka:

„Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili. Na kamieniu czy nagrobku wyryć motto wybrane przeze mnie dla życia [z poematu Juliusza Słowackiego „Beniowski”]:

Gdy mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie
Tak żyłem. A zaklinam wszystkich co mnie kochali sprowadzić zwłoki mojej matki z Sugint Wiłkomirskiego powiatu do Wilna i  pochować matkę największego rycerza Polski nade mną. Niech dumne serce u stóp dumnej matki spoczywa. Matkę pochować z wojskowymi honorami ciało na lawecie i niech wszystkie armaty zagrzmią salwą pożegnalną i powitalną tak aby szyby w Wilnie się trzęsły. Matka mnie do tej roli jaka mnie wypadła chowała […].”

Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu, w krypcie Św. Leonarda. W 1937 r. trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Słowa: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”, które wypowiedział podczas jego pogrzebu Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki najpełniej podsumowują zasługi Marszałka. To on był twórcą idei walki zbrojnej o niepodległość, którą konsekwentnie wcielał w życie. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu – Legionów Polskich. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją. Później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym – Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego.

W rocznicę śmierci Marszałka tak jak pragnął jego serce złożono na wileńskim cmentarzu Na Rossie. W kościele Św. Teresy ustawiono katafalk, na którym spoczęła trumna Marii z Billewiczów Piłsudskiej, a poniżej srebrna urna z sercem jej syna. 12 maja 1936 r. w kościele odprawiono uroczystą mszę żałobną, następnie uformowano kondukt, który przemaszerował przez ulice Wilna. Dzwony katedry i innych świątyń sygnalizowały dojście na cmentarz, gdzie złożono trumnę i urnę do grobowca.

Podczas swojego życia Piłsudski przebywał w wielu miejscowościach. Również Bodzentyn i okolice są związane z tą wielką postacią polskiej historii. Świadczą o tym miejsca pamięci i udział mieszkańców w uroczystościach patriotycznych.

W tę ważną rocznicę na Skwerze Wolności przy Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”, gdzie znajduje się dąb upamiętniający osobę Marszałka uczniowie szkoły wraz z Dyrektor Danutą Kolasą zapalili symboliczne znicze. Znicz pamięci umieszczono również pod tablicą związaną z pobytem Piłsudskiego w Bodzentynie w październiku 1914 r. W Urzędzie Gminy przy tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu – Honorowemu Obywatelowi Miasta i Gminy Bodzentyn złożono kwiaty.

                                                                                                          Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

W zał. zdjęcie pośmiertne Marszałka Józefa Piłsudskiego. Źródło: W. Jędrzejewicz, Kronika życia Józefa Piłsudskiego 1867-1935, t. II, Londyn 1977, s. 510.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech