Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości na terenie Gminy Bodzentyn kolejny raz odbyły się 2 marca w Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi. Rozpoczęły się modlitwą za Poległych, którą poprowadził ks. Piotr Kotwica z Parafii Bodzentyn.

Następnie po odśpiewaniu Hymnu Narodowego uczniowie miejscowej szkoły przedstawili program artystyczny poświęcony żołnierzom Armii Krajowej w latach II wojny światowej i działaniom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Historyk Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury Kieleckiej mówił o znaczeniu walki i oporu przeciw sowietyzacji Polski i narzuconemu siłą ustrojowi. Wspomniał o Witoldzie Pileckim, Danucie Siedzikównie „Ince” i wielu innych osobach zamordowanych przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, również o poszukiwaniach ich grobów.

Głos zabrali przybyli goście. Ppłk Mirosław Wolski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach podkreślił rolę wojska w wychowaniu patriotycznym. Szczególnie zwrócił się do młodzieży zachęcając do związania życiowej drogi z służbą wojskową.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podzielił się swoimi refleksjami na temat obchodzonego święta. Starosta Kielecki Mirosław Gębski nawiązał do rodzinnych wspomnień i osób związanych z ruchem niepodległościowym. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba mówił o konieczności przypominania polskiej historii, zwłaszcza tej najnowszej, podziękował również organizatorom za przygotowanie uroczystości.

Prof. Urszula Oettingen przypomniała, że święto obchodzimy 1 marca, gdyż tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W antykomunistycznym powstaniu walczyło ok. 200 tys. osób. Podziękowała uczestnikom, Dyrektorce Szkoły Beacie Domańskiej-Kózce, Gronu Pedagogicznemu i uczniom za kultywowanie pamięci historycznej i aktywne uczestnictwo w obchodach świąt państwowych. W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek przekazała dla szkoły komplet patriotycznych gier planszowych „Droga do Niepodległości. Szlakiem I Kompanii Kadrowej”, w przygotowaniu której uczestniczyła jako konsultant merytoryczny. Grę wręczyła również uczniowi Bartoszowi Sikorze za dobre wyniki w nauce, zwłaszcza z historii.

Obchody zakończyły się patriotycznym występem Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli radni z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresą Bzymek, okoliczni mieszkańcy, harcerze pod opieką drużynowej Ingi Świderskiej. W przygotowanie wydarzenia zaangażowani byli nauczyciele Barbara Czernikiewicz, Aleksandra Wójcik, Piotr Kita, radna Katarzyna Sikora, sołtys Leśnej Beata Babiarz.

Dzień wcześniej Urszula i Mirosław Oettingen wzięli udział w uroczystościach w Kielcach pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie w imieniu Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna i mieszkańców gminy Bodzentyn złożyli kwiaty zaś pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy kościele w Bodzentynie zapalili znicze pamięci.

Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisało się na stałe w kalendarz obchodów rocznicowych w Mieście i Gminie Bodzentyn. Ważny jest udział w uroczystościach młodzieży – oni są najlepszym gwarantem ocalenia od zapomnienia tych, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen, Piotr Kita

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech